Wątki żydowskie podczas warszawskiej Nocy Muzeów

Muzeum POLIN w Noc Muzeów 2021, fot. Magdalena Starowieyska / Muzeum POLIN

Noc Muzeum odbędzie się w tym roku 13 maja. W Warszawie można z tej okazji zwiedzić synagogę, wystawy o żydowskiej historii i kulturze albo wizualną opowieść o aktywizmie autorstwa Zuzanny Hertzberg.

Szczegółowe propozycje na Noc Muzeum 2023:

GWŻ Warszawa, godz. 21.00-0.30 – Zwiedzanie synagogi Nożyków, ul. Twarda 6

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zaprasza na Noc Muzeów i zwiedzanie ortodoksyjnej Synagogi im. Zalmana i Rywki Małżonków Nożyków. Synagoga została otwarta 25 maja 1902 r. i jest jedyną ocalałą z pożogi II wojny światowej synagogą w Warszawie. To unikalny zabytek stolicy, jednak przede wszystkim – miejsce modlitw Żydów z całej Polski, z Izraela i innych krajów świata. Synagoga
jest siedzibą naczelnego rabina Polski. W Noc Muzeów zwiedzających oprowadza przewodnik. Mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy. Kontrola bezpieczeństwa przed wejściem do synagogi.

Zwiedzanie wystawy na cmentarzu żydowskim na Bródnie, ul. św. Wincentego 15

Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie zaprasza na Noc Muzeów i zwiedzanie wystawy „Almin – Dom Wieczności” poświęconej niezwykłej historii Cmentarza Żydowskiego, a także zagadnieniu śmierci i pogrzebu w kulturze żydowskiej. Wystawa przygotowana jest na Cmentarzu Żydowskim na Bródnie, jednym z największych cmentarzy żydowskich na świecie. Między 1743 a 1940 r. pochowano na nim ok. 250 tys. osób. Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Mężczyzn obowiązuje nakrycie głowy.

Muzeum Polin, godz. 19.00-1.00 – „Co słychać w POLIN?” ul. Anielewicza 6

Noc Muzeów w tym roku odbędzie się pod hasłem „Co słychać w POLIN?”. Muzealni przewodnicy oprowadzą po najciekawszych miejscach wystawy stałej, dzieląc się z uczestnikami wyjątkowymi historiami związanymi z kulturą żydowską, ale również z życia i pracy przewodnika. Można liczyć na opowiedziane jedynie tej nocy historie i plotki z życia muzeum. „Co słychać w POLIN?” będzie szansą na obejrzenie zakamarków budynku niedostępnych na co dzień dla publiczności. Organizatorzy przygotują także dźwiękowe niespodzianki na wystawie stałej. Najmłodsi mogą spędzić czas w miejscu edukacji rodzinnej „U króla Maciusia”.

Żydowski Instytut Historyczny, godz. 19.00-1.00 – Otwarty ŻIH, ul. Tłomackie 3/5

W programie:
– zwiedzanie wystawy czasowej „Pomniki oporu. Sztuka wobec powstania w getcie warszawskim (1943–1956)”
– zwiedzanie wystawy stałej „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”
– „Otwarty ŻIH” – wizyta w pracowniach genealogii, digitalizacji, konserwacji, w archiwum i bibliotece
– specjalny jednodniowy pokaz skrzyni, w której ukryte zostało podziemne archiwum getta warszawskiego

Galeria Studio, 12.00-0.00 – Zuzanna Hertzberg. Bojowniczki – w Galerii Studio, PKiN, pl. Defilad 1

Wystawa indywidualna Zuzanny Hertzberg, artystki interdyscyplinarnej, artywistki i badaczki. To wizualna opowieść o żydowskim aktywizmie XX w. i budowanie nowego, afektywnego archiwum, opartego na doświadczeniu kobiet. Jakimi metodami się posługiwały? Jak reagowały na opresję? Jak możemy dziś wykorzystać tę wiedzę w toczonych przez nas walkach? W Galerii Studio zaprezentowane zostaną prace na tkaninach, kolaże, obrazy. Wystawie towarzyszą cyklicznie performance’y mówione – odzyskane przez artystkę ze skrawków herstorie przeniesione w czas współczesny. Kuratorki: Natalia Andrzejewska i Dorota Jarecka. Wystawa czynna od 28 marca do 21 maja, w godz. 12.00–19.00, codziennie, prócz poniedziałków

Korczakianum, oddział Muzeum Warszawy, 19.00-22.00 – Noc Muzeów w Korczakianum, ul. Jaktorowska 6

Program Nocy Muzeów w Korczakianum zacznie się od spaceru ulicami Warszawy śladami Janusza Korczaka / Henryka Goldszmita. Punktami jego trasy będą miejsca historyczne: Dom Sierot, Szpital dla Dzieci im. Bergsonów i Baumanów, Ubezpieczalnia Społeczna, Polskie Radio, Towarzystwo Kolonii Letnich i Ostatnia Siedziba Domu Sierot. Przewodnicy opowiedzą o historii tych miejsc i działalności Korczaka z perspektywy ówczesnego warszawskiego, polskiego i żydowskiego dzieciństwa.

Warszawskie Koło Przewodników Miejskich PTTKTrakt Pamięci Męczeństwa i Walki Żydów, Umschlagplatz – nieistniejąca obecnie rampa kolejowa, ul. Stawki 4/6

Spacer.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!