Warszawa podpisała deklarację w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi

Fot. Ewelina Lach / UM Warszawa

Deklarację zawierającą tzw. roboczą definicję antysemityzmu, opracowaną przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), podpisał w piątek, w stołecznym ratuszu, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W uroczystości wzięli udział: Yacov Livne, ambasador Izraela; Michael Schudrich, naczelny rabin Polski; Sebastian Rejak, dyrektor American Jewish Committee na Europę Wschodnią; Piotr Kwapisiewicz, dyrektor Jewish Association Czulent oraz przedstawiciele społeczności żydowskich. Zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej definicja będzie narzędziem wspierającym demokrację i budującym poczucie bezpieczeństwa mieszkanek i mieszkańców Warszawy.

“Szacunek i solidarność to wartości, które są podstawą, silnych, wspierających i odpornych na kryzysy społeczności. Taką miejską wspólnotę budujemy tu, w Warszawie, mieście doświadczonym historią, ale też mieście nadziei” – to fragment podpisanej przez prezydenta Trzaskowskiego deklaracji.

Warszawa to miasto, w które wpisana jest historia zagłady Żydów. Zaledwie siedem dni temu ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pamięci poświęcony ofiarom getta warszawskiego. Przypominał on, że w czasie II wojny mieszkańcy Warszawy pochodzenia żydowskiego byli izolowani i prześladowani przez Niemców okupujących stolicę, że masowo ich mordowano.

– Warszawa jest miastem otwartym, w którym nie ma miejsca na nienawiść, na nieprawdę, na antysemityzm. Bardzo się cieszę, że możemy dziś podpisać deklarację. Na szczęście antysemityzm jest zabroniony przez prawo, polski rząd też podziela te wartości. Ale zdarzają się ataki słowne na naszych przyjaciół, dlatego ważne by powiedzieć zwłaszcza w Polsce, zwłaszcza w Warszawie naznaczonej krwią setek tysięcy pomordowanych Żydów – że nie ma na to zgody – powiedział Rafał Trzaskowski.

Podpisanie deklaracji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi to kolejny krok do zapobiegania polaryzacji społeczeństwa, mowie nienawiści i przemocy wobec Żydów i Żydówek. Dzisiaj antysemityzm oraz inne formy dyskryminacji, takie jak rasizm, dyskryminacja ludności romskiej czy homofobia, stale pojawiają się w dyskursie publicznym. Współczesny antysemityzm często przybiera formy ukryte, ale ciągle jest obecny – wg badań Agencji Praw Podstawowych UE z 2018 r. aż 91 proc. Polaków nie uważa Żydów mieszkających w kraju za polskich obywateli. Dlatego nie można ignorować przejawów antysemityzmu i trzeba aktywnie z nimi walczyć.

– Przed wojną jedną trzecią populacji Warszawy stanowili Żydzi. Cieszę się, że Warszawa jest jedną z pierwszych światowych stolic, które podpisały deklarację w sprawie przeciwdziałania antysemityzmowi – mówił ambasador Izraela Yacov Livne.

– Czy słowo może być niebezpieczne? Jak karabin, jak broń? – pytał naczelny rabin Polski Michael Schudrich. – Tak! Ludobójstwo w Rwandzie 30 lat temu zaczęło się od słów, od mówienia, że Tutsi to „robaki, które nie mają prawa żyć”.

– Antysemityzm jest ciągle niebezpieczny – mówił Sebastian Rejak, dyr. American Jewish Commitee. – Podpisanie tej deklaracji to akt odwagi cywilnej.

W ramach działań po podpisaniu deklaracji miasto przekaże jej zapisy do wszystkich instytucji i jednostek miejskich, aby uwrażliwić je na kwestie antysemickie i skłonić do reagowania na nie. We współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN miasto planuje działania edukacyjne skierowane do osób pracujących w urzędzie i Straży Miejskiej. m.st. Warszawy.

„Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej” – stanowi tzw. robocza definicja antysemityzmu, którą IHRA przyjęła w 2016 r.

Definicję przyjęło dotąd 41 państw – także Polska – oraz łącznie różnego rodzaju 1192 podmioty (kraje, miasta, instytucje edukacyjne, organizacje pozarządowe i inne). Miasta, które przyjęły definicję IHRA to m.in. Londyn, Berlin, Florencja, Waszyngton, Buenos Aires. Teraz dołącza do nich także Warszawa. Teraz dołącza do nich także Warszawa. Realizacja definicji wpisuje się w europejską ideę Miast Praw Człowieka.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!