Majse, czyli kolejna edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim

17 sierpnia rozpocznie się IV edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim. Tegoroczna odsłona poświęcona jest majses, czyli bajkom, opowieściom. W tym roku organizatorzy skupiają się na żydowskich bajkach, izraelskim komiksie, ale będą poznawać również midrasze, kabałę oraz historię nieistniejącej już Wielkiej Synagogi w Grodzisku.

Już od czterech lat Stowarzyszenie Nowa Kultura i Edukacja oraz Wydawnictwo Taurus Edukacja i Kultura zapraszają do Grodziska Mazowieckiego na Festiwal Kultury Żydowskiej. W tym roku, od 17 do 21 sierpnia, odbędą się spotkania literackie, warsztaty edukacyjne i dźwiękowe, pokazy filmowe, wykłady i panele eksperckie oraz wystawy i koncerty. Istotnym punktem dla zachowania żydowskiej tożsamości miasta będą działania wystawiennicze – w tym roku zaprezentowane zostaną losy rodziny Gancer, która Polskę opuściła w 1956 roku oraz historia Wielkiej Synagogi w Grodzisku.

MAJSES

Bajki w różnorodnej odsłonie – od warsztatów dla dzieci, ściśle związanych z bajkami, przez opowieści chasydzkie (dr Wojciech Tworek z Uniwersytetu Wrocławskiego) i żydowskie (spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą), po spotkanie z Davidem Polonskym, ilustratorem komiksów: Walc z Baszirem i Dziennik Anne Frank oraz spotkanie z Sebastianem Frąckiewiczem, który opowie o komiksach żydowskich i izraelskich.

LITERATURA

W tym roku uczestnicy spotkają się z Joanną Ostrowską, Zbigniewem Komorowskim i Konstantym Gebertem. Joanna Ostrowska, która w Grodzisku pojawi się dzięki wsparciu American Jewish Committee, opowie o swojej ostatniej książce, za którą otrzymała nagrodę Nike Czytelników, Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej. Ze Zbigniewem Komorowskim będzie można porozmawiać o żydowskim dziedzictwie Koluszek (książka Sztetl Koluszki), a Konstanty Gebert, w rozmowie z Ewą Kamińską-Bużałek, przybliży historię Izraela, opowiadając o książce Pokój z widokiem na wojnę.

RELIGIA

Kabała, midrasze… Pojęcia, które są znane ze słyszenia, ale czy wiemy, co się pod nimi kryje, co oznaczają? Na te pytania odpowiedzą rabini Shai Welfeld z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie oraz Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi.

MUZYKA

W tym roku muzyczną sceną Festiwalu Kultury Żydowskiej w Grodzisku Mazowieckim zawładną artyści z Izraela. W piątek, 18 sierpnia, wystąpi Tropikal Camel (DE/IL) z bliskowschodnim setem dj-skim w stylu etno techno. W sobotę wieczorem najpierw na scenie pojawi się rewelacja izraelsko-jemeńskiej surowej muzyki etnicznej, El Khat. Występ formacji założonej przez Eyala El Wahaba będzie pierwszym koncertem w Polsce. Tuż po El Khat na scenie pojawi się Adam Ben Nun, muzyk i producent, który w Grodzisku zaprezentuje swój solowy, Singer-songwriterski projekt.

Wydarzeniem okołomuzycznym, a dokładniej interwencją dźwiękową, będzie Sh’ma. Słuchajcie BNNT w piątek przy ulicy Harcerskiej 3, w Kamienicy Wilnerów.

SZTUKA

Ostatniego dnia Festiwalu, w poniedziałek 21 sierpnia, organizatorzy zapraszają na spotkanie Sylwii Chutnik z Jarosławem Suchanem. Rozmowa Polak – Polka, Żyd – Żydówka, Artysta – Artystka toczyć się będzie wokół żydowskiej awangardy. To również nawiązanie do wystawy o tytule Polak, Żyd, Artysta w Muzeum Sztuki w Łodzi, której kuratorem był Jarosław Suchan, wieloletni dyrektor MS w Łodzi.

WARSZTATY

W tym roku odbędą się warsztaty organizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN (Co robi wiewiórka w synagodze), warsztaty z języka hebrajskiego, warsztaty z tworzenia komiksów, warsztaty dla dorosłych z czytania bajek dla dorosłych z Bellą Szwarcman-Czarnotą oraz ingerencja w przestrzeni miejskiej będąca swoistymi warsztatami pamięciowymi z Patrycją Dołowy, dyrektorką JCC Warsaw.

Cały program dostępny jest na www.festiwalkulturyzydowskiej.pl

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!