Program Festiwalu Łódź Czterech Kultur 2023. Tożsamość

Koncerty, spektakle, wystawy, spacery, spotkania, piknik, projekcje filmowe – w sumie ponad 40 wydarzeń znajdzie się w tegorocznym programie Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odbywać się będzie pomiędzy 8 a 17 września 2023 w kilkunastu lokalizacjach w Łodzi.

Festiwal Łódź Czterech Kultur to coroczne święto kultury miejskiej, które od ponad dwóch dekad skupia artystów różnych dziedzin sztuki z całego świata. Podczas Festiwalu Łódź stanie się sercem działań artystycznych, ale także punktem wyjścia do rozmowy o współczesnym świecie. Tegoroczna – 22. edycja FŁ4K – odbędzie się pod hasłem: Tożsamość.

Festiwal Łódź Czterech Kultur bezpośrednio nawiązuje do czasu, gdy Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie tworzyli wielkość przemysłowej Łodzi. Na tej wielokulturowości budowana była tożsamość mieszkańców miasta w XIX i w pierwszej połowie XX wieku. A jak jest dzisiaj? 600-lecie Łodzi to dobry moment, by spojrzeć wstecz i zaprosić widzów Festiwalu do refleksji nad tym, co naprawdę kryje się w micie „4 Kultur” i jak rezonuje on ze współczesnością. To także okazja, by wsłuchać się w historie mieszkańców i artystów, które składają się na ich indywidualne tożsamości, a także na obraz dzisiejszej Łodzi i szerzej – świata.

Koncerty 4 Kultur

Odzwierciedleniem idei związanej z rewizją mitu „4 Kultur” w kontekście współczesnej tożsamości Łodzi jest cykl „Koncerty 4 Kultur”. W programie znajdzie się pięć koncertów, spacery, spotkania (m.in. podczas Igrzysk Wolności) oraz maraton serialowy. Muzyka zabrzmi w trzech świątyniach: katolickiej bazylice archikatedralnej, luterańskim kościele św. Mateusza oraz w dawnej cerkwi św. Aleksego. Będzie to okazja do obcowania z materialnym dziedzictwem „4 Kultur”, ale także do refleksji nad znaczeniem praktyk duchowych w budowaniu tożsamości dawniej i dziś.

Festiwal i cykl „Koncerty 4 Kultur” otworzy spektakl muzyczny w bazylice archikatedralnej – „Podróże Faustyny”. Koncert będzie muzyczną podróżą ulicami Łodzi, w której losy św. Faustyny – patronki Łodzi – splatają się pośrednio z życiem i twórczością wielkich łódzkich kompozytorów: Grażyny Bacewicz, Dawida Bejgelmana i Aleksandra Tansmana. Premierowy koncert dedykowany pamięci Mirona Zajferta – łodzianina, reżysera przez wiele lat związanego z festiwalem – przygotowuje trio Bastarda (Paweł Szamburski – klarnet, Michał Górczyński – klarnet kontrabasowy i Tomasz Pokrzywiński – wiolonczela) oraz wokaliści: Łukasz Lach, Katarzyna Piszek (Kasai) i Dorota Miśkiewicz.

W ramach cyklu będzie można posłuchać także jazzowego tria Shofar (Raphael Rogiński – gitara, Mikołaj Trzaska – saksofony, Macio Moretti – perkusja). Z kolei w dawnej cerkwi pw. św. Aleksego (obecnie to kościół św. Jerzego) wystąpi polsko-ukraiński duet elektroniczny Kadabra Dyskety Kusaje oraz zespół śpiewaczy Hanok. W kościele ewangelicko-augsburskim św. Mateusza w Łodzi będzie można natomiast wysłuchać koncertu chóralno-organowego „Muzyka Nowej Synagogi” w wykonaniu Jakuba Stefka (organy) i chóru VRC, przygotowanego z inspiracji muzyką żydowskich kompozytorów z terenu Polski, których dzieła odnalazł i zachował etnograf Gerszon Efros.

Babylon Berlin – Łódź

Na finał „Koncertów 4 Kultur” w klubie Wytwórnia zagra Moka Efti Orchestra – niemiecki big band doskonale znany fanom kultowego serialu „Babylon Berlin”, który wyreżyserował jeden z najlepszych twórców europejskiego kina – Tom Tykwer. Muzyka Moka Efti to wybuchowa mieszanka łącząca wesoły ragtime, pulsujący szaleństwem swing i Charleston. Podczas występu zespołowi towarzyszyć będzie wokalistka Severija, której kreacja serialowa została zainspirowana ówczesnymi gwiazdami sceny niemieckiej, takimi jak Marlene Dietrich czy Anita Berber.

– Festiwal Łódź Czterech Kultur to przestrzeń na świętowanie różnorodności, poszukiwanie inspiracji i nawiązywanie relacji poprzez sztukę. Moka Efti Orchestra, zainspirowana skomplikowaną historią Berlina lat 20., przypomni jak ważne jest pielęgnowanie kultury nawet w najtrudniejszych czasach – mówi Marcin Tercjak, dziennikarz muzyczny i członek zespołu programowego Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Muzyka i sztuka

Wydarzeń muzycznych podczas Festiwalu będzie więcej. Na Scenie Monopolis zabrzmią „Pieśni Wolności i Pokoju 2023” – nowy projekt muzyczny z udziałem „dinozaurów” polskiego reggae: Symchy Kellera, Dariusza „Maleo” Malejonka i Maleo Reggae Rockers, Jerzego „Słomy” Słomińskiego oraz Jarka „JAreXa”.

Nie zabraknie także setów dj-skich, koncertów rapowych i występów Live Actów, które będą połączone z wystawą artystów wizualnych i targami sztuki. A to wszystko podczas Multicult A/V Alternative Friday w Fabryce Sztuki w Łodzi. Wydarzenie przygotuje polsko-ukraińsko-białorusko-litewski kolektyw Synergy Cult oraz Łódzkie Sztuki – grupa rezydentów z Art_Inkubatora.

Sztuki wizualne

Głównym działaniem z zakresu sztuk wizualnych będzie akcja artystyczna „Światy równoległe” pod kuratelą Artura Chrzanowskiego. Złoży się na nią kilka realizacji wykonanych przez zaproszone osoby artystyczne, działające w obszarze street artu (sztuki ulicznej). Będą to ich interpretacje pojęcia „tożsamości” w kontekście miasta jako wciąż zmieniającego się organizmu. Wykorzystane zostaną rozmaite techniki pracy – plakaty, wlepki, murale, graffiti, szablony, ma-lowidła naścienne i inne.

Działania odbędą się w Parku Ocalałych – w bezpośrednim sąsiedztwie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi – m.in. na parkanach, murach, wolnostojących obiektach i moście. Poszczególne prace częściowo powstaną przed rozpoczęciem Festiwalu, by następnie ulegać uzupełnieniu i przeobrażeniom w czasie trwania wydarzenia. Pozwoli to publiczności zaobserwować proces powstawania poszczególnych dzieł, być świadkiem ich ewolucji.

Częścią działania wokół street artu będzie wystawa plakatów w Art Galery w Monopolis.

Teatr

Teatr będzie kolejnym medium, które pozwoli widzom Festiwalu przyjrzeć się zagadnieniu „tożsamości” przez pryzmat jednostki.

W Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbędzie się polska premiera monodramu „Sekretarka” w reżyserii Ruthie Osterman z Izraela (znana łodzianom jako współtwórczyni projektu Szpera’42). To opowieść o Brunhilde Pomsel, sekretarce Josepha Goebbelsa (ministra propagandy III Rzeszy), w której postać wcieliła się izraelska aktorka Hava Ortman. Spektakl jest połączeniem teatru, archiwalnych materiałów filmowych oraz nagrań samej Brunhilde.

Drugą premierą festiwalową będzie spektakl „Carmen” w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. Sięgając do XIX-wiecznej noweli Prospera Mériméego i jej operowej adaptacji autorstwa Georgesa Bizeta, twórcy spektaklu – Anna Obszańska i Błażej Biegasiewicz – eksplorują koncepcję kultury gwałtu i badają granice między seksualnością a seksualizacją, redukującą egzystencję człowieka – niezależnie od płci – do kategorii ciała-obiektu.

Kolejną propozycją teatralną jest spektakl tańca współczesnego „Blisko” w reżyserii Tomasza Ciesielskiego (Teatr Nowszy). Na Scenie Monopolis performerzy będą szukać różnych sposobów na budowanie bliskości poprzez ruch.

W Fabryce Sztuki zaś zostanie pokazany spektakl „Maryte” – Teatru Miejskiego w Alytusie z Litwy, który opowiada historię niemieckich sierot, które po II wojnie światowej zostały rozdzielone z rodzicami i z powodu głodu uciekły na Litwę, gdzie musiały ukrywać swoją tożsamość.

Mały Festiwal Łódź Czterech Kultur

Organizatorzy Festiwalu od wielu edycji dbają o najmłodszych odbiorców kultury, przygotowując dla nich wydarzenia o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych. W tym roku, idąc krok dalej, powołali do życia program Mały Festiwal Łódź Czterech Kultur, na który składają się: rodzinny piknik, spektakle, opowiadanie historii, koncerty, akcje artystyczne i edukacyjne, nawiązujące do głównego hasła Festiwalu „Tożsamość”.

W programie Małego FŁ4K, obok familijnego pikniku (Park Ocalałych) oraz warsztatów Kuchnia 4 Kultur (Qulinarium w Manufakturze), znajdą się spektakle, m.in. „Czar(cie) gry” (premiera Teatru Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi), „Zgubowisko” (widowisko nowego cyrku w Manufakturze w wykonaniu Fundacji Sztukmistrze), „Bajki na taśmach” (białoruskie opowie-ści z rzutnika z oprawą muzyczną), „Tam gdzieś nad czarną wodą… Legendy i baśnie ukra-ińskie” (storytelling), „Las i Ludzie” (plenerowy spektakl tańca). Częścią programu będą także warsztaty z różnych dziedzin sztuk dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Centrum Dialogu.

Centrum Festiwalowe i film

Festiwal, jak co roku, dzieje się w wielu miejscach w Łodzi, ale to Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi będzie stanowić Centrum Festiwalowe. Obok działań artystycznych, pikniku i spotkań, w programie znajdą się pokazy filmów w ramach cyklu „Kino 4 Kultur”. Będą to wielokrotnie nagradzane produkcje izraelskie, niemieckie, polskie oraz ukraińskie, a także etiudy studentów Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L.Schillera w Łodzi.

Więcej informacji i pełen program Festiwalu Czterech Kultur na stronie www.4kultury.pl.

Program ulegnie jeszcze zmianie – w związku z otrzymaną dotacją z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie on rozbudowany o dodatkowe wydarzenia artystyczne i edukacyjne.

Na wiele z wydarzeń jest wstęp wolny. Na pozostałe bilety można kupić on-line przez por-tal BILETY24.pl: https://www.bilety24.pl/organizator/centrum-dialogu-im-marka-edelmana-w-lodzi-1143.html.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!