Mikołaj Grynberg wśród finalistów Nagrody Samiego Rohra w dziedzinie literatury żydowskiej

Zwycięzcy i finaliści Nagrody Samiego Rohra za rok 2023 w dziedzinie literatury żydowskiej (od lewej): Max Gross, Iddo Gefen z tłumaczką Daniellą Zamir, Mikołaj Grynberg z tłumaczem Seanem Gasperem Bye i Anna Solomon; fot. Ron Bergman

Zwycięzca oraz finaliści – w tym Mikołaj Grynberg – Nagrody Samiego Rohra przyznawanej we współpracy z Biblioteką Narodową Izraela w dziedzinie beletrystyki zostali uhonorowani podczas uroczystej ceremonii w Jerozolimie 9 sierpnia. Nagroda jest wyrazem uznania roli współczesnych pisarzy w badaniu i opisywaniu doświadczeń żydowskości. Po raz pierwszy wyróżniono książkę napisaną pierwotnie po polsku.

Nagrodę główną otrzymał Iddo Gefen, autor “Jerusalem Beach” (wydanej w Polsce przez Znak w przekładzie Anny Halbersztat). Jest to bogaty zbiór opowieści wzbogacony osobistymi doświadczeniami Gefena jako badacza neurokognitywnego.

Uroczystość w Jerozolimie prowadził rabin David Wolpe, który moderował również panel dyskusyjny z udziałem tegorocznych autorów i tłumaczy. Evelyn Rohr Katz wręczyła nagrodę najlepszej tłumaczce – Danielli Zamir, która przełożyła “Jerusalem Beach” na angielski. Sallai Meridor wręczyła nagrody finalistom.

Według Debry Goldberg, dyrektorki nagrody, tegoroczna ceremonia obejmowała kilka nowości. – Po raz pierwszy od czasu epidemii Covid-19 ceremonia odbyła się na żywo w Jerozolimie; po raz pierwszy nagroda została przyznana najlepszemu tłumaczowi i jest to pierwszy raz, kiedy książka napisana w języku polskim otrzymała wyróżnienie.

Pozostali finaliści Nagrody w 2023 r. to:

  • Max Gross, autor “The Lost Shtetl”;
  • Mikołaj Grynberg, autor “I’d Like to Say Sorry, But There’s No One to Say Sorry To”;
  • Anna Solomon, autorka “The Book of V.”;
  • Sean Gasper Bye, tłumacz książki “I’d Like to Say Sorry, But There’s No One to Say Sorry To”.

Nagroda Samiego Rohra 2024 w dziedzinie literatury faktu zostanie wręczona podczas ceremonii, która odbędzie się w czerwcu przyszłego roku w Nowym Jorku.

Nagrodzie Samiego Rohra jest wyrazem uznania dla wyjątkowej roli współczesnych pisarzy w badaniu i przekazywaniu doświadczeń żydowskich. Nagroda w wysokości 100 tys. dolarów jest przyznawana corocznie w kategorii literatury faktu i beletrystyki, początkującemu pisarzowi, który wykazuje potencjał dalszego wkładu w świat literatury żydowskiej. Zainaugurowana w 2006 roku Nagroda jest wyrazem uznania dla spuścizny Samiego Rohra, który zajmował się promowaniem nauki i literatury żydowskiej.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!