Pardes Festival po raz jedenasty. Festiwal wędrujący: Kazimierz Dolny | Parchatka | Zamość | 6-10 września

Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską to zaproszenie do fascynującej podróży w czasie i przestrzeni, ale nie zwykłym szlakiem, lecz traktem znaczonym opowieściami o dziejach, obyczajach i życiu polskich Żydów. Pamięć o bogatej tradycji i kulturze żydowskiej, o wielowiekowym współistnieniu kultur, o bolesnej historii Zagłady polskich Żydów, o historiach lokalnych i wielokulturowym dziedzictwie Lubelszczyzny, Polski i Europy to główne festiwalowe wątki.

Tegoroczna edycja Pardes Festival wpisana została do kalendarza wydarzeń Europejskich Dni Kultury Żydowskiej.

Spotkania festiwalowe odbywają się w trzech lokalizacjach – zgodnie z koncepcją festiwalu wędrującego. Organizatorzy, Fundacja Spichlerz Kultury, zapraszają do Kazimierza Dolnego, Parchatki i Zamościa. Kompletny program na stronie www https://pardesfestival.pl/program

6 września Pardes Festival otworzy „lekcja historii” w przestrzeni Kazimierza nad Wisłą, którą poprowadzą prof. Andrzej Trzciński (UMCS) i Paweł Sygowski, wybitni znawcy historii Żydów na Lubelszczyźnie.

Na popołudnie i wieczór 6 września organizatorzy zapraszają do Parchatki. Poznamy historię osady powstałej pomiędzy magnackimi Puławami i kazimierskim sztetlem. Powędrujemy parchackimi wąwozami, a na finał posmakujemy kuchni żydowskiej i lokalnych win.

W bogatym kazimierskim programie 7 i 8 września m.in. oprowadzanie po ekspozycji judaików z kolekcji Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziału Muzeum Nadwiślańskiego, spotkanie z Piotrem Kowalikiem (MHŻP POLIN), który wprowadzi gości festiwalowych w tajniki kalendarza żydowskiego. Agnieszka Kuś (MHŻP POLIN) opowie o symbolice i tradycjach kulinarnych Rosz ha-Szana, żydowskiego nowego roku. W programie festiwalu, jak każdego roku, spacer tematyczny w przestrzeni miasteczka nad Wisłą. Tego roku poznamy w trakcie wędrówki uliczkami Kazimierza Dolnego codzienność Żydów kazimierskich w okresie międzywojnia. Program Pardes Festival, już tradycyjnie, wypełniony jest sztuką. Tego roku organizatorzy zapraszają m.in. na wernisaż grafik profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego „Synagogi pamiętają…”, oprowadzanie tematyczne po kolekcji Kamienicy Celejowskiej, gromadzącej zbiory polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą, prezentację projektu „Synagoga opowiada” zrealizowanego w Muzeum Okręgowym w Lesznie, spotkanie z Arturem Winiarskim, dyrektorem artystycznym prywatnego muzeum Villa la Fleur w Konstancinie, znawcą twórczości Tamary Łempickiej.

7 września na patio kazimierskiego Domu Architekta koncert znakomitej wokalistki Karoliny Lizer. Zapowiada się wieczór pełen żydowskiej muzyki i żydowskich piosenek. Po koncercie dla przyjaciół Pardes Festival degustacja win z izraelskiej winnicy Barkan w Restobar Hamsa.

W weekend, 9 i 10 września, organizatorzy zapraszają na zamojski program Pardes Festival. W programie m.in. piknik miejski wokół Centrum „Synagoga” FODZ z muzyką na żywo, dwa spacery tematyczne w przestrzeni starego miasta śladami wielokulturowej historii Zamościa, prezentacja sztuki regionu Huculszczyzny, czyli impresje po wystawie w Muzeum Okręgowym w Lesznie, spotkanie z Magdaleną Rutą, tłumaczką wspomnień Icchoka Lejbusza Pereca, opowieść Haliny Postek o znaczeniu pojęć: Świątynia Jerozolimska, synagoga, bóżnica, debata poświęcona współczesnym odczytaniom dorobku teoretycznego Róży Luksemburg, pokaz filmu „Dwie flagi”. Na finał obu zamojskich dni wyjątkowe koncerty:

9 września koncert pieśni Mieczysława Weinberga do wierszy Julina Tuwima; 10 września koncert „Żydowskie pieśni Ukrainy” w wykonaniu Olgi Avigail, Kol Ishe Trio i gościnnie Agnieszki Mazur. To wydarzenie organizowane w duchu solidarności z Ukrainą walczącą z rosyjskim agresorem. We wnętrzu renesansowej synagogi posłuchamy ludowych pieśni w jidysz, ukraińskich przyśpiewek, klezmerskich utworów inspirowanych ukraińskim folklorem. ZAPRASZAMY!

Partnerami wydarzeń zamojskich jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego i Fundacja im. Róży Luksemburg.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest patronem honorowym Pardes Festival.

Zachęcamy do śledzenia facebooka festiwalowego https://www.facebook.com/PardesFestival/

Portal JEWISH.Pl jest patronem medialnym Pardes Festival.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!