Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce ogłosiło wyniki konkursu grantowego. 26 organizacji otrzyma fundusze m.in. na publikacje, wydarzenia kulturalne i dokumentowanie zabytków żydowskich.
Stowarzyszenie co roku przeznacza pewną kwotę na dofinansowanie działań związanych z upamiętnieniem lokalnych społeczności żydowskich. Plusem programu jest prosta procedura aplikowania i rozliczania wydatków.
W czwartek Stowarzyszenie poinformowało o rozstrzygnięciu kolejnej edycji konkursu grantowego. Wpłynęły 62 wnioski, pieniądze otrzyma 26 organizacji. Łącznie SŻIH przeznaczyło dla nich 120 000 zł.
Przy wsparciu SŻIH możliwe będą m.in.: organizacja Festiwalu Pardes w Kazimierzu Dolnym, Międzynarodowego Letniego Seminarium Języka i Kultury Jidysz, oznakowanie 40 grobów ofiar Zagłady, wydanie książki „Litzmannstadt Getto. Miejsca. Ludzie. Pamięć” oraz „Przewodnika po żydowskim Dolnym Śląsku”, tłumaczenie „Księgi Pamięci Sokołowa Podlaskiego”, upamiętnienie cmentarza żydowskiego w Janowcu nad Wisłą, inwentaryzacje macew w Andrychowie, Milówce Myślenicach, Tarnowskich Górach i Wadowicach.
Wśród beneficjentów jest Fundacja AntySchematy 2, która otrzyma 5000 zł na książkę o historii cmentarza żydowskiego w Ryglicach. Znajdzie się w niej m.in. spis pochowanych.
– Ta publikacja pod redakcją dr. hab. Leszka Hońdo posłuży potomkom ryglickich Żydów w poszukiwaniu korzeni rodzinnych oraz lokalnej społeczności, zwłaszcza młodzieży, w podniesieniu wiedzy na temat mniejszości żydowskiej i zaznajomieniu się ze wspólnym, choć często nieznanym i zapomnianym dziedzictwem – powiedziała Katarzyna Szuszkiewicz z Fundacji AntySchematy 2.
Wnioskodawcy to w większości nieduże, ale bardzo aktywne organizacje pozarządowe. Dla nich każda kwota jest ważna. Pomoc SŻIH cieszy m.in. Piotra Jakoweńko z Fundacji Brama Cukermana.
– Jest duża potrzeba wspierania lokalnych projektów – podkreślił Piotr Jakoweńko. – W ramach projektu «Pamięć Pogranicza» przygotujemy wirtualną wystawę o miejscach dziedzictwa żydowskiego na Górnym Śląsku i Zagłębiu.
Krzysztof Bielawski