Zbierają na publikację o Jedwabnem

Pomnik w Jedwabnem, fot. Fotonews - CC BY 3.0

Prawie sto tysięcy zł zebrała grupa osób, która chce “odkryć prawdę” o mordzie w Jedwabnem. Za 1500 zł można zostać “złotym sponsorem” projektu i w nagrodę zjeść kolację z Grzegorzem Braunem.

Śledztwo prowadzone przez Instytut Pamięci Narodowej w sprawie zbrodni w Jedwabnem zostało umorzone w 2003 r., ponieważ nie ustalono innych sprawców niż ci, którzy stanęli już za to przed sądem zaraz po wojnie. Wiele emocji budziła sprawa ekshumacji, której wznowienia domagały się niektóre środowiska w Polsce. W lutym 2019 r. prezes IPN poinformował, że Instytut jest gotowy do wznowienia ekshumacji, jeśli prokuratura wyrazi taką wolę. Prokuratura Krajowa uznała jednak, że nie ma podstaw do wznawiania śledztwa. Powodem jest brak nowych dowodów, które zmieniałyby dotychczasowe ustalenia.

Do zbrodni w Jedwabnem doszło 10 lipca 1941 r. Kilkudziesięciu Polaków zamordowało około 340 Żydów, większość paląc żywcem w stodole. To właśnie tam przeprowadzono prace ekshumacyjne.

Sprawa zbrodni w Jedwabnem została opisana przez prof. Jana Tomasza Grossa w książce “Sąsiedzi”, wywołując szeroką dyskusję w Polsce.

Teraz swój głos w tej dyskusji chce zabrać środowisko związane z “Najwyższym Czasem”. Nie wiemy, kto wchodzi w skład grupy badawczej (na stronie internetowej podane są tylko nazwiska dr Tomasza Sommera, dr Marka J. Chodakiewicza, dr Ewy Stankiewicz). Wiemy natomiast, że w ramach projektu powstaną dwa tomu “pracy historycznej”, książka popularnonaukowa oraz seria filmów na YouTube. Twórcy zapewniają, że przygotowali “dokumenty obnażające blokadę kłamstwa, jaka stanęła na drodze wyjaśnienia zbrodni popełnionej na Żydach”.

Już 11 osób skusiło się na tytuł “złotego sponsora” i kolację z Grzegorzem Braunem w Łomży. Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższych miesiącach czeka nas kolejna odsłona “polityki historycznej” i to w najbardziej absurdalnym wydaniu.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.