Pisał o „banderowskiej ekipie Zelenskiego”, dostał nagrodę ŻIH

August Grabski, pracujący na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Żydowskim Instytucie Historycznym, rok temu nazywał otoczenie prezydenta Ukrainy “banderowcami”, zarzucał hejt krytykującym go profesorom UW i nie widział powodu, by z tych twierdzeń się wycofywać. Teraz został laureatem Nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów za rok 2022.

“Maksymalne straty wśród ludności cywilnej są w politycznym interesie banderowskiej ekipy Zelenskiego i NATO” – to komentarz zamieszczony w ubiegłym roku przez Grabskiego na FB. Został on skrytykowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego.

20 marca 2022 r. do dyrektor ŻIH Moniki Krawczyk został wysłany list z informacją, że grupa historyków mających pracować przy projekcie wielotomowej historii Żydów w Polsce, nie chce współpracy z Grabskim. Powodem jest utrata zaufania “do niego jako osoby głównego redaktora całej serii, do jego zdolności bezstronnej oceny rzeczywistości, a co za tym idzie także faktów historycznych”. Historycy zapewniali, że są gotowi przystąpić do pracy “jedynie pod takim warunkiem, że dr hab. August Grabski nie będzie w żaden sposób związany z tym projektem, który ma być finansowany ze środków publicznych, czyli dotacji Ministerstwa Kultury”. Zwróciliśmy się wówczas z prośbą o komentarz do Żydowskiego Instytutu Historycznego, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

29 kwietnia 2023 r. ŻIH ogłosił, że Grabski został laureatem Nagrody im. Marii i Łukasza Hirszowiczów za rok 2022.

Kapituła nagrody to: Ada Willenberg, Monika Polit oraz Witold Mędykowski. Grabskiemu przyznano nagrodę w uznaniu osiągnięć naukowych a Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz–Birkenau w dziedzinie upamiętnienia. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 11 maja.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!