Noc Muzeów – Pollywood w POLIN

Muzeum POLIN w Noc Muzeów, fot. Magdalena Starowieyska / Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza w sobotę 15 maja na Noc Muzeów. W tym roku wydarzenie w formie zarówno online, jak i stacjonarnej, odbędzie się pod hasłem “Pollywood w POLIN“. W programie między innymi spotkanie na wystawie stałej, spacer miejski, spacery wirtualne, dyskusja i quiz wiedzy. Start o godz. 19.

W sobotnią noc odwiedzający Muzeum POLIN poznają historię polskich Żydów, którzy mieli ogromny wkład w budowanie potęgi Hollywood, byli wybitnymi twórcami filmowymi i mają na swoim koncie niezwykłe realizacje filmowe. Będzie można poznać ich nazwiska, historie i osiągnięcia niektórych z nich. Do udziału w wydarzeniu Muzeum POLIN zaprasza zarówno w przestrzeni Internetu, w budynku, jak i w jego najbliższej okolicy. Fasadę budynku rozświetlą, niczym w Hollywood, gwiazdy kina. Świetlna instalacja inspirowana będzie życiem i twórczością artystów pochodzenia żydowskiego, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój przemysłu filmowego.

Pozostając w klimacie filmowym, muzeum zorganizuje spacer miejski szlakiem dawnych kin na warszawskim Muranowie. W przestrzeni muzealnej szykuje się spotkanie “Na żydowskiej ulicy”, aby wraz z przewodnikiem kontynuować opowieść o kinie żydowskim.

Dla uczestniczących w Nocy Muzeów wirtualne, Muzeum POLIN przygotowało oprowadzanie po filmowej, przedwojennej Warszawie oraz dyskusję o filmach Pollywood, którą poprowadzi krytyczka filmowa Anna Tatarska. Swoją wiedzę na temat twórców filmowych i ich dzieł, będzie można sprawdzić rozwiązując quiz on-line dostępny na polin.pl.

Program Nocy Muzeów 2021 – Pollywood w Muzeum POLIN

Na miejscu, w Muzeum POLIN:

Instalacja multimedialna na fasadzie budynku Muzeum POLIN, godz. 19.00-1.00

Widowisko wizualne, którego Inspiracją do powstania byli twórcy i twórczynie filmowi oraz ich dzieła, które miały ogromny wpływ na rozwoju światowej kinematografii. Na ścianach gmachu Muzeum POLIN pojawi się konstelacja gwiazd Pollywood, złożona z  przeplatających się fragmentów i kolaży dawnych fotografii, plakatów filmowych, afiszy, rysów historyczny i cytatów. Autorem instalacji jest Sylwester Łuczak – artysta multimedialny zajmujący się filmem, fotografią, projekcjami slajdowymi i wideo, a przede wszystkim łączeniem tych wszystkich dziedzin sztuki wizualnej w realizacjach scenografii, instalacjach i projekcjach multimedialnych.

Pollywood na Muranowie – szlakiem dawnych kin, spacer miejski, godz. 19.00-20.00

W sąsiedztwie Muzeum POLIN nie brakuje miejsc związanych z początkami kina? W pewnym sensie to ziemia nad Wisłą była kolebką światowego przemysłu filmowego. A przynajmniej mogła nią być. W 1894 roku, prawie rok przed braćmi Lumiére, wynalazcami kinematografu, własne urządzenie zaprezentował warszawiak Kazimierz Prószyński. Początki przemysłu filmowego na ziemiach polskich stworzyli Żydzi. Pierwszą wytwórnię filmową w Warszawie założył Aleksander Hertz. On też kreował gwiazdy kina, także te o międzynarodowej sławie. Międzywojenna Warszawa uwielbiała kina. W Noc Muzeów przewodniczka Renatą Płotczyk zaprasza do wspólnego odkrywania tajemnic kinematografii.

“Od sztetla do Pollywood” – opowieść o kinie żydowskim, krótkie spotkanie na wystawie stałej Muzeum POLIN, godz. 19:15, 20:15, 21:15

Spotkanie z naszym przewodnikiem w przestrzeni wystawy stałej “Na żydowskiej ulicy” o gwiazdach przedwojennego kina i o tym, czy ówcześni dziennikarze równie łapczywie jak dziś polowali na plotki z ich życia. Szykuje się podróż ze sztetla do Hollywood. W kinie będzie można zobaczyć pierwszy dźwiękowy film w języku jidysz. Uczestnicy i uczestniczki dowiedzą się również, jaki wkład mieli polscy Żydzi w rozwój przemysłu filmowego w Hollywood.

On-line:

Quiz wiedzy o Pollywood, dostęp od 15 do 17 maja na polin.pl

Kto był wynalazcą pierwszego przenośnego projektora? Kogo Salvador Dali uwiecznił na swoim obrazie? A kto był określany mianem „królem kina niezależnego”? Na polin.pl można będzie sprawdzić swoją wiedzę o Pollywood, rozwiązując quiz filmowy!

Filmowa podróż do przeszłości – dyskusja na kanale Facebook Muzeum POLIN, godz. 19.00-20.30

William Wyler, Aleksander Ford, Elmar Klos i Fred Zinnemann to tylko niektóre z nazwisk słynnych twórców filmowych żydowskiego pochodzenia, którzy zrobili karierę w Hollywood, a ich filmy znane są niemal na całym świecie. Muzeum POLIN zaprasza miłośników starego kina do oglądania rozmowy, którą poprowadzi krytyczka filmowa Anna Tatarska. W programie ciekawostki na temat filmów i ich twórców – trochę o tym, kto był upartym perfekcjonistą, a kto stronił od strzelanin i tkliwych romansów, kto dostał trzy Oscary za jeden film i w czyjej wytwórni największą gwiazdą był owczarek niemiecki. Będzie nostalgicznie, zabawnie, chwilami melancholijnie. Ci, którzy sądzili, że wiedzą już wszystko o znanych reżyserach, będą z pewnością mile zaskoczeni.

“Pollywood na Muranowie – szlakiem dawnych kin” – wirtualny spacer miejski na kanale YouTube i na Facebooku Muzeum POLIN o 21:30.

„Wędrując” muranowskimi ulicami, widzowie zajrzą do miejsc związanych z filmem i przekonają się, dokąd niegdyś tłumnie ciągnęli kinomani, gdzie były te eleganckie i z hollywoodzkim repertuarem, a gdzie za grosze oglądało się filmy wyświetlane na prześcieradle.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!