Stowarzyszenie Nigdy Więcej pozwane przez dystrybutora antysemickich książek

W warszawskim Sądzie Okręgowym rozpoczęła się sprawa wytoczona Stowarzyszeniu Nigdy Więcej przez dystrybutora antyżydowskich publikacji.

Dystrybutor antysemickich publikacji podał do sądu Stowarzyszenie Nigdy Więcej w związku z usunięciem, po zgłoszeniu przez Stowarzyszenie, ofert tych publikacji z serwisu Allegro.

W 2020 r. platforma Allegro usunęła kilkanaście pozycji sprzedawanych przez tego dystrybutora. Wśród nich były m.in. współczesne wydania książek ks. Stanisława Trzeciaka, antyżydowskie tyrady Eligiusza Niewiadomskiego, negująca Holokaust książka Douglasa Reeda, a także powtarzająca średniowieczne oskarżenia książka pt. “Mord rytualny – przyczynki historyczne”, której współautorem był poseł Konfederacji.

Przedstawiciel dystrybutora twierdzi, że nazwanie powyższych publikacji antysemickimi narusza jego dobre imię i renomę. Domaga się od Stowarzyszenia zadośćuczynienia finansowego, przeprosin oraz zagwarantowania, że w przyszłości nigdy nie zgłosi rekomendacji usunięcia z Allegro jakiegokolwiek produktu sprzedawanego przez tego dystrybutora.

Nigdy Więcej reprezentowane jest w sprawie przez dr. Wojciecha Marchwickiego, adwokata z warszawskiego oddziału międzynarodowej kancelarii Hogan Lovells.

– Działalność Stowarzyszenia, przejawiająca się w dążeniu do usuwania treści o charakterze rasistowskim czy dyskryminacyjnym, służy interesowi społecznemu – stwierdził dr W. Marchwicki. – Zgłoszenie Allegro faktu rozprowadzania przez wydawnictwo antysemickich publikacji nie stanowi bezprawnego naruszenia dóbr osobistych. Zarzut sformułowany przez Stowarzyszenie jest prawdziwy.

Pierwsza rozprawa odbyła się 6 maja. Sąd odroczył sprawę w celu zapoznania się z dokumentacją – pismami stron oraz wnioskami dowodowymi. Kolejny termin rozprawy zostanie najprawdopodobniej wyznaczony w drugiej połowie roku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!