Wykłady o żydowskiej historii

Wykłady o żydowskiej historii oraz powojennych losach polskich Żydów czekają na uczestników projektu „Geszer. Historia (bardziej) dostępna”, którego celem jest budowanie mostów pomiędzy środowiskiem osób słyszących a środowiskiem osób g/Głuchych.

Projekt to oddolna inicjatywa, realizowana przy współpracy z Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida w Krakowie. Innowacyjność działania polega na włączeniu środowiska osób g/Głuchych w edukację o kulturze i historii polskich Żydów.

Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Wydarzenia odbędą się za pośrednictwem platformy ClickMeeting. Obowiązują zapisy. Spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

W programie:

19 maja, godz. 17 “Zagłada Żydów w czasie II wojny światowej” – webinar z tłumaczeniem na PJM

Kroke, znaczy Kraków. Dziś nazwa ta jest używana sporadycznie, we wspomnieniach i przy oficjalnych przemówieniach rocznicowych. Przed 1939 blisko 1/3 mieszkańców Krakowa była żydowskiego pochodzenia. Oprócz Kazimierza zamieszkiwali w wielu miejscach, przechadzali się tymi samymi ulicami, kupowali w tych samych sklepach. Podczas wojny większość została wypędzona z Krakowa, osadzona w getcie, lub deportowana do obozów zagłady i koncentracyjnych, w tym znajdującego się na terenie miasta KL Plaszow. Podczas spotkania poznamy historię Zagłady krakowskich Żydów, tego jakie były ich losy podczas wojny oraz jakie ślady ich historii możemy obserwować w dzisiejszym pejzażu miasta.

Prowadzący: Kamil Karski – archeolog, pracownik Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Zajmuje się badaniami związanymi z tzw. archeologią współczesnej przeszłości skupiającą się na XX w., w tym pozostałości konfliktów, zbrodni i zniszczeń wojennych. Do jego zainteresowań należą również tzw. archeologia publiczna (popularyzacja wiedzy dot. wyników badań archeologicznych) oraz studia nad trudnym dziedzictwem.

Obowiązują zapisy, limit miejsc 50 osób. Link do formularza zgłoszeniowego.

26 maja, godz. 17 “Powojenna historia Żydów oraz odrodzenie życia żydowskiego w Polsce” – webinar z tłumaczeniem na PJM

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane najważniejsze aspekty dotyczące życia żydowskiego w Polsce po tragedii Holokaustu. Jak liczna była społeczność żydowska po wojnie? Jak toczyło się życie społeczne i kulturalne na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci? W końcu co sprawiło, że możemy dzisiaj mówić o odrodzeniu życia żydowskiego w Polsce i jaka jest jego skala? Na te i wiele innych pytań postara się odpowiedzieć w swojej prelekcji pracownik Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja – Bartosz Duszyński.

Prowadzenie: Bartosz Duszyński – absolwent Judaistyki oraz Studiów Bliskowschodnich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracownik Żydowskiego Muzeum Galicja. Jego zainteresowaniami badawczymi jest tematyka Holokaustu oraz historia współczesnego Izraela. Największą satysfakcję daje mu organizowanie polsko – izraelskich spotkań i wymian młodzieży.

Obowiązują zapisy, limit miejsc 50 osób. Link do formularza zgłoszeniowego.

Więcej informacji https://www.facebook.com/events/948661585914968/?active_tab=about

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!