Sybilla 2016 dla POLIN za wystawę “Frank Stella i synagogi dawnej Polski”

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w 37. edycji konkursu Sybilla. Muzeum POLIN otrzymało nagrodę w kategorii wystawa sztuki za wystawę “Frank Stella i synagogi dawnej Polski” prezentowaną w pierwszej połowie 2016 r. Ta wystawa dzieł Franka Stelli, zaliczanego do czołówki artystów XX wieku została wybrana spośród ponad 225 projektów muzealnych, które w tym roku zostały zgłoszone kapitule konkursu. Poprzez niezwykłe prace nowojorskiego artysty goście muzeum poznali fascynującą historię drewnianych synagog.

Wystawa Franka Stelli prezentowana w Muzeum POLIN wykraczała poza rutynową monografię indywidualnego artysty czy pojedynczego cyklu. Łącznikiem między różnymi epokami i odmiennymi kulturami stała się książka polskich architektów Kazimierza i Marii Piechotków poświęcona drewnianym synagogom, która wpadła w ręce Franka Stelli. Zafascynowany pięknem żydowskich bożnic Stella rozpoczął na początku lat 70. XX wieku prace nad cyklem „Polskie miasteczka” („Polish Village” series). Każde ze swych dzieł autor zatytułował nazwą miejscowości, w której znajdowała się drewniana synagoga.

Poprzez prezentację dokonań osób, bez których nie byłoby prac Stelli, a więc badaczy i studentów związanych z Politechniką Warszawską, widz miał okazję przekonać się o żywotności kultury Żydów polskich, inspirującej nawet wówczas, gdy jej materialne świadectwa przestały istnieć.

Wystawa „Frank Stella i synagogi dawnej Polski” była prezentowana w Muzeum POLIN w Warszawie od 19 lutego do 20 czerwca 2016 roku. Kuratorem wystawy jest Artur Tanikowski z Muzeum POLIN, a Clifford Chanin stworzył pierwotną koncepcję ekspozycji w Warszawie. Partnerem wystawy było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Współorganizatorem ekspozycji była Politechnika Warszawska i Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

Wystawa “Frank Stella i synagogi dawnej Polski” znalazła się także wśród 15 najlepszych wystaw z całego świata w rankingu opublikowanym przez portal Hyperallergic w grudniu 2016 roku.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!