Muzeum POLIN ponownie otwarte

Muzeum PolinMuzeum Polin, fot. Maciek Jaźwiecki Muzeum POLIN

W związku z decyzją Rady Ministrów o wznowieniu działalności instytucji kultury, Muzeum Historii Żydów polskich POLIN przygotowuje się do ponownego otwarcia. Od najbliższego czwartku, 4 lutego, od godz. 10 na zwiedzających czeka wystawa stała „1000 lat historii Żydów polskich”, najnowsza galeria „Dziedzictwo” oraz wystawa „Tu Muranów”. Czwartek jest dniem bezpłatnego wstępu na wszystkie wystawy.

Zespół Muzeum POLIN pracuje intensywnie, by zapewnić wszystkim, którzy tu przybędą, komfortowe i bezpieczne zwiedzanie muzeum zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. W POLIN niezmiennie czeka wystawa stała “1000 lat historii Żydów polskich” i wędrówka od średniowiecza po współczesność z historiami o królach, wynalazcach, myślicielach i przemysłowcach. Sporo tu też o miłości, przyjaźni, poświęceniu i walce, ale też o żydowskich świętach, obyczajach, religii i kulturze.

Szczególnym miejscem, którego muzeum otworzy podwoje, jest galeria „Dziedzictwo” – kontynuacja wystawy stałej. To nowa przestrzeń, poświęcona dorobkowi polskich Żydów. Muzeum przypomina w niej ludzi, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń i nas dzisiaj. Muzeum prezentuje ich niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych. Wśród nich opowieść miedzy innymi o: aktorce i reżyserce Idzie Kamińskiej, producencie filmowym Samuelu Goldwynie, przemysłowcu i filantropie Leopoldzie Kronenbergu, pedagogu Januszu Korczaku, fizyku i działaczu na rzecz pokoju Józefie Rotblacie, czy twórcy esperanto Ludwiku Zamenhofie.

Do 22 marca czynna jest również wystawa czasowa „Tu Muranów”, która ukazuje przekrój przez ukryte warstwy historii warszawskiego osiedla, na którym dziś usytuowane jest Muzeum POLIN, opowiadając o wybranych miejscach, ich mieszkańcach i bywalcach. Autorami wystawy są Beata Chomątowska, prof. Jacek Leociak i Kamila Radecka-Mikulicz.

W planach na najbliższe tygodnie Muzeum POLIN ma ponadto debaty, festiwal muzyczny, oprowadzania kuratorskie po wystawie, spacery śladami wybitnych postaci, czy spotkania autorskie.

Nowością są spotkania online w cyklu “Meet the Family” – cykl rozmów z potomkami wybitnych polskich Żydów. Spotkania przygotowała i poprowadzi prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett – główna kuratorka wystawy stałej Muzeum POLIN. Pierwsze spotkanie już 7 lutego o 20 na kanale Friends of POLIN na Facebooku.

Muzeum Polin

Fot. M. Starowieyska / Muzeum POLIN

Godziny otwarcia:

czwartek i piątek:
• muzeum czynne: 10:00–16:00,
• ostatnie wejście na wystawę czasową: 15.30,
• ostatnie wejście na wystawę stałą: 15:00,
• w czwartki wstęp na wystawy bezpłatny;

sobota i niedziela:
• muzeum czynne: 10:00–18:00,
• ostatnie wejście na wystawę czasową: 17.30,
• ostatnie wejście na wystawę stałą: 17:00.

W poniedziałki, wtorki i środy muzeum nieczynne dla zwiedzających.

Ceny biletów:

na wystawę stałą pt. „1000 lat historii Żydów polskich”:
• bilet normalny: 30 zł,
• bilet ulgowy: 20 zł;
• obowiązuje również bilet “Muzeum za złotówkę”, gdzie koszt biletu wynosi 1 zł dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni;

na wystawę czasową pt. „Tu Muranów”:
• bilet normalny: 20 zł,
• bilet ulgowy: 15 zł
• również obowiązuje również bilet “Muzeum za złotówkę”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!