Burmistrz Opatowa: “Za pogrom kielecki odpowiada ubecja, która była przesiąknięta Żydami”

Grzegorz Gajewski, burmistrz Opatowa, w środę wieczorem udostępnił na swoim profilu na Facebooku post zarzucający Żydom niewdzięczność. W komentarzach burmistrz zapewniał, że nie jest antysemitą i że “za to go nie odwołają”. Dzielił się również przemyśleniami na temat pogromu kieleckiego.

“Grzegorzu nie wiem czy burmistrzowi przystoi podawać dalej te antysemickie bzdury. Nie zapominajmy że przedwojenny Apt [Opatów] był otwartym miastem wielu kultur, który wręcz szczycił się swoją otwartością” – napisał jeden ze znajomych burmistrza.

“Przystoi, przystoi. Nie obawiaj się, akurat za to mnie nie odwołają” – odpowiedział samorządowiec.

“Bycie burmistrzem nie wyłącza mi możliwości wyrażania własnych poglądów, tak? Czy nie? To nie są antysemickie bzdury, tylko historyczne fakty” – wyjaśniał Gajewski.

Grzegorz Gajewski burmistrz Opatowa, komentarz na Facebooku

Swoim rozmówcom burmistrz tłumaczył: “Może jak będziesz kiedyś w Opatowie spróbuj znaleźć jakiegoś starszego mieszkańca, który pamięta trochę jeszcze czasy przedwojenne (jeszcze kilka takich osób w Opatowie mieszka) i zapytaj jak miło wspominają współżycie z przedstawicielami ‘większości żydowskiej’. I jeszcze raz apeluję, żebyś nie robił ze mnie antysemity. Nie kojarzę za bardzo żeby Żydzi byli przyjaźnie nastawieni do Polski i Polaków, więc nie będę im się rzucał w ramiona, ani też przed nimi klękał jak to ostatnio jest w modzie, ale nie czuję się antysemitą”.

Jeden z użytkowników pod postem burmistrza napisał: “antysemityzm, wszędzie antysemityzm! A jak Polak mówi, że jego naród nie jest współwinny zbrodni holokaustu [pisownia oryginalna – przyp. red.], albo co gorsza, że jego Państwo nie powinno oddawać żadnym grupom tzw. mienia bezspadkowego to już antysemita pierwszej wody”. Następnie dodał: “pogrom kielecki był ustawką komunistów”. Oba komentarze burmistrz Opatowa polubił.

“Za pogrom kielecki odpowiada ubecja, a nie mieszkańcy Kielc. […] Ja Ci wyjaśnię, że ubecja była w tamtym czasie przesiąknięta właśnie Żydami, którzy przyjechali do Polski na radzieckich czołgach prosto z Moskwy” – pisał burmistrz Gajewski. “Znasz pewnie takie nazwiska jak Jakub Berman czy Józef Różański, że o innych żydowskich mordercach polskich patriotów nie wspomnę”.

Zdaniem samorządowca historia jest trudna, “ale nie jest jednostronna, tak jak to próbuje się obecnie przedstawiać”.

“Nie wiem czy podobają Ci się ‘polskie obozy śmierci’, żydowskie żądania wypłat przez Polskę odszkodowań za zgruzowane przez Niemców budynki Warszawy i inne tego typu historie?” – pytał Gajewski. “Bo mi akurat się nie podobają i nie zamierzam udawać że tego nie widzę w imię ‘poprawności politycznej’.

“Jeśli się mamy lubić i szanować, to niech to działa w dwie strony. Póki co zdaje się że tylko Polacy przepraszają Żydów. Za Niemców, za Rosjan, za Ukraińców… Może Żydzi nas przeproszą za ubeków?” – napisał Gajewski.

Grzegorz Gajewski burmistrz Opatowa, komentarz na Facebooku

Dalej w dyskusji burmistrz rozwinął swoje stanowisko: “wystarczy dostrzec, że w relacjach polsko-żydowskich nie ma równowagi. O to chodzi. Z tamtej strony ciągłe roszczenia i wymagania, a z naszej pozycja wiernopoddańcza i strach, żeby nie wyjść na antysemitę. Trochę to nie tak, jak powinno być”.

“I ja mam odwagę się na to nie zgodzić i mówić o tym głośno. Albo ma się charakter człowieka wolnego, albo wasala” – oświadczył na FB Gajewski.

Innemu użytkownikowi burmistrz tak wyjaśnił swoje wpisy: “Politycy (również samorządowi) powinni dbać przede wszystkim o swoją Ojczyznę, swój Naród, a nie o idiotycznie pojmowaną poprawność polityczną. Po to ich Naród wybiera, żeby dbali o wizerunek Polski, sami się nie kłaniali w pas każdemu na prawo i lewo, nie chodzili na kolanach i nie pozwalali na to, żeby Naród na kolanach chodził”.

Grzegorz Gajewski w ostatnich wyborach samorządowych był kandydatem Stowarzyszenia Region Świętokrzyski. Pokonał kandydata wystawionego przez PiS, chociaż z przedstawicielami tej partii współpracował w przeszłości. Studiował m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.