Narodowcy wysypali gruz pod ambasadą Izraela

Akcja Młodzieży Wszechpolskiej pod ambasadą Izraela, fot. Młodzież Wszechpolska / FB

Młodzież Wszechpolska pochwaliła się happeningiem, który urządziła wczoraj pod ambasadą Izraela, wysypując gruz i stawiając tablicę z napisem “Oto wasze mienie”.

“Troszkę przekroczyliśmy wartość tego co zostało po wojnie, ale to nic – reszty nie trzeba” – komentują organizatorzy akcji na swoim FB.

Sprawa związana jest z przyjętą kilka dni temu przez Sejm nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego. Wiąże się ona z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., który stwierdził, że możliwość unieważnienia nawet po kilkudziesięciu latach decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa jest niezgodna z Konstytucją. Zmiana przegłosowana przez Sejm wprowadza zasadę, że po 10 latach od wydania takiej decyzji nie stwierdzałoby się jej nieważności, ale możliwe byłoby orzeczenie o naruszeniu prawa przy jej wydawaniu. Natomiast po 30 latach postępowanie nie byłoby wszczynane w ogóle.

Chociaż nowelizacji dotyczy mienia niezależnie od tego, kto był jego właścicielem, polscy politycy skupili się na wątku żydowskim, przedstawiając tę sprawę, jako walkę z “niesłusznymi roszczeniami”. Wywołało to konflikt dyplomatyczny z USA i Izraelem. Nie brakuje też antysemickich komentarzy w sieci.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!