Walka z „antypolonizmem” za pomocą prof. Grossa

Instytut do Walki z Antypolonizmem zapowiedział swoje powstanie w sierpniu tego roku. Zbyt wiele póki co nie osiągnął, mimo finansowania z Funduszu Sprawiedliwości, ale za to zamieścił na swojej stronie krzyżówkę o antypolonizmie właśnie, gdzie hasłem głównym jest – mam nadzieję, że nie zdradzam wielkiego sekretu – “Jan Tomasz Gross”.

Nie jest jasne, kto stoi za Instytutem, bo na swojej stronie organizacja tego nie podaje. Informuje natomiast, że zamierza walczyć z określeniami typu “polskie obozy” oraz wydawnictwami i programami, które świadomie “fałszują historię, zwłaszcza najnowszą”. Przykładów podmiotów dokonujących takiego “świadomego fałszowania” Instytut nie podaje. Poza “polskimi obozami” organizacja ta ma walczyć o prawdę o ludobójstwie na Wołyniu oraz sprzeciwiać się “propagandzie rodem z czasów sowieckich, zarzucającej ‘żołnierzom wyklętym’ […] dokonywanie zbrodni”.

“W odpowiedzi na fałszerstwa należy prowadzić zakrojone na szeroką skalę akcje propagujące polski, prawdziwy punkt widzenia – polską politykę historyczną” – informuje Instytut.

Z szerokim zakrojeniem skali chyba nie bardzo się udało, bo film informujący o powołaniu Instytutu ma 127 wyświetleń, a jego profil na Twitterze śledzi zaledwie 59 osób. Lepiej jest na Facebooku – tu Instytut polubiły 1223 osoby.

Strona Instytutu jest dość tajemnicza, nie zawiera bezpośrednich danych kontaktowych, ani nazwisk osób odpowiedzialnych za działania tej organizacji. Zawiera natomiast znakomity element humorystyczny – krzyżówkę o antypolonizmie. Wspomniano w niej “Pokłosie” (“Polacy są przedstawienia jako naród prosty i wulgarny, biegają po ulicach z widłami i siekierami”), “Idę” (“fabuła przedstawia historię Polaka, który popełnił rasistowską zbrodnię; kreuje to negatywny i nieprawdziwy wizerunek Polaków”), Holandię (“państwo, w którym jeden z polityków nazwał polskich imigrantów ‘bandą analfabetów'”), Izrael (“państwo, w którym pojawiają się oskarżenia o współudział Polaków w zagładzie Żydów”). Pogrom Żydów w Przytyku Instytut określa jako “starcia pomiędzy ludnością polską i żydowską”. Podobnego określenia używa zresztą polska Wikipedia, tymczasem “starcia” zakładają równowagę sił, a w tym przypadku tak nie było. Działacze endecji prowadzili świadomie akcję bojkotową Żydów, zaostrzając ją do przemocy fizycznej. W wyniku pobicia przez Polaków rannych zostało kilkudziesięciu Żydów. Przytyk w latach międzywojennych stał się symbolem polskiego antysemityzmu. I nie ma to nic wspólnego z żadnym antypolonizmem, ale z obiektywną oceną ówczesnego postępowania narodowców.

Z opisu krzyżówki na stronie Instytutu dowiemy się też, że “powoduje też uporządkowanie i posegregowanie posiadanych zasobów wiedzy. Poza tym, słowo ‘krzyżówka’ kojarzy się z rozrywką, czymś przyjemnym i swobodnym, co powoduje pozytywne nastawienie rozwiązujących”.

Po rozwiązaniu wszystkich haseł można krzyżówkę przesłać do redakcji Instytutu. Należy wówczas wpisać komentarz do hasła głównego, które – przypominam – brzmi “Jan Tomasz Gross”. Ja wpisałam taki: “Najwybitniejszy polski historyk zajmujący się Zagładą Żydów. W Polsce raczej niedoceniany”. A teraz czekam na nagrodę.

Mimo że Instytut milczy o swoich władzach, czy pracownikach, na stronie dotyczącej ochrony danych osobowych podaje, że ich administratorem jest Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego z siedzibą w Warszawie – ul. Zielna 37.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.