Internetowy hejter skazany w procesie karnym

Łukasz B., hejter, który groził mi pobiciem i wysyłał niecenzuralne wiadomości, został dziś skazany przez sąd w procesie karnym. Wyrok jest nieprawomocny.

WIĘCEJ O KULISACH TEJ SRPAWY

Pierwszą wiadomość mieszkaniec Nowego Sącza, Łukasz B., wysłał w lipcu 2020 r. Pisał wtedy: “wypier…. z Polski żydowska kur.. za to co oskarżasz Polskę mordę bym ci rozj… córko kur… i psa”. Druga wiadomość z wyzwiskami przyszła w październiku. Kolejne na początku 2021 r.

Drugi z wpisów, za które został skazany Łukasz B.

Śledztwo w tej sprawie prowadziła prokuratura w Sokołowie Podlaskim. Łukasz B. w zeznaniach przed prokuratorem nie przyznał się do winy. Zapewnił, że nie działa w środowiskach nacjonalistycznych i nie angażuje się w politykę. Powiedział, że zawsze był patriotą.

Mężczyzna przyznał, że wysłał wspomniane wiadomości. Jego działanie miało wynikać z debaty publicznej o relacjach polsko-żydowskich. “Wszedłem na jej [Katarzyny Markusz] posty, publikacje. Jej teksty były oczerniające naród polski” – zeznał w prokuraturze. Stwierdził, że wysłane wiadomości były jego reakcją emocjonalną.

Przyznał, że użyty przez niego język nie był odpowiedni, ale podkreślił, że jego poglądy od tego czasu się nie zmieniły. “Ona szkaluje naród polski, zamieszcza publikacje oczerniające Polaków” – zeznawał, zaznaczając, że poczuł się obrażony jako Polak.

Wysłanie obraźliwych wiadomości nazwał “wyrażeniem swojego zdania w ramach wolności słowa”.

Wyrok zapadł 18 listopada w sądzie w Sokołowie Podlaskim. Łukasz B. w sądzie się nie pojawił. Został uznany winnym wszystkich zarzucanych mu czynów i skazany na grzywnę w łącznej wysokości 120 stawek dziennych po 15 zł. Prokuratura domagała się stawek w wysokości 10 zł – tu sąd karę podwyższył. Dodatkowo oskarżony musi zwrócić koszty sądowe – 250 zł.

Sąd uznał, że grożenie pobiciem, nawet jeśli nie ma się zamiaru spełnić tej groźby, samo w sobie już jest złamaniem prawa. “O ile oskarżony miał prawo nie zgadzać się z poglądami pokrzywdzonej, o tyle nie miał prawa wyrażać tego w taki sposób” – stwierdził sędzia Mariusz Wysokiński.

Łukasz B. dotychczas nie był karany. Wyrok jest nieprawomocny.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!

About the Author

Katarzyna Markusz
Dziennikarka zajmująca się historią i kulturą polskich Żydów. Redaktor naczelna Jewish.pl.