Nagroda dla właściciela Wydawnictwa Austeria

Wczoraj Wojciech Ornat otrzymał Nagrodę Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Vincenza. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia w popularyzacji kultury Europy Środkowo-Wschodniej.

Wojciech Ornat jest współtwórcą i właścicielem krakowskiego Wydawnictwa Austeria, które w swoim dorobku ma liczne książki o tematyce żydowskiej. Oferta Austerii jest jednak znacznie szersza.

“Na budowane przez Wojciecha Ornata od trzech dekad dzieło składa się austeria Klezmer-Hois na krakowskim Kazimierzu, wydawnictwo z ponad trzystoma tytułami książek oraz oddziałami w Budapeszcie i Syrakuzach, księgarnie w Krakowie i Warszawie, rezydencje, wystawy i spotkania autorskie” – mówił podczas laudacji Krzysztof Czyżewski z Ośrodka “Pogranicze — sztuk, kultur, narodów” w Sejnach.

Wydawnictwo mieści się w budynku byłej średniowiecznej mykwy przy ul. Szerokiej. Firma na stałe wpisała się w krajobraz Kazimierza.

“Gdy Wojtek zaczynał pracę, otwierał drzwi przed Żydami – zgładzonymi, ocalałymi, powracającymi. Dzisiaj drzwi otwiera także przed uchodźcami z Globalnego Południa. Zainaugurował wydawnictwo «Imionami przez Żydów polskich używanymi», a jedną z jego ostatnich książek jest «Statek głupców. Biedni Polacy patrzą na Usnarz» Witolda Beresia” – mówił Krzysztof Czyżewski.

Nagrodę wręczono na kongresie Open Eyes Economy Summit. To prestiżowe wyróżnienie wcześniej otrzymali m.in. Tomas Venclova, Krzysztof Czyżewski, Agnieszka Holland, Tatiana Tołstoj, Andrzej Stasiuk, Martin Pollack, Swietłana Aleksijewicz, Krzysztof Penderecki i Oleg Sencow.

Kilka godzin przed odebraniem nagrody Wojciech Ornat i Krzysztof Czyżewski odwiedzili grób Stanisława i Ireny Vincenzów na krakowskim Salvatorze.

“Nagroda została przyznana imiennie mnie, ale nie mam wątpliwości, że jest to nagroda dla całego środowiska skupionego wokół Austerii” – skomentował Wojciech Ornat.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!