Prezydent Warszawy z biskupami i rabinem – wspólny apel i zbiórka na rzecz potrzebujących na granicy

Usnarz, fot. Fundacja Ocalenie/FB

Wspólną zbiórkę na rzecz uchodźców na granicy polsko-białoruskiej inicjują prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wraz z warszawskim kardynałem Kazimierzem Nyczem, naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz przedstawicielami innych Kościołów i wspólnot religijnych.

“W ostatnich tygodniach wszyscy ze smutkiem i niepokojem patrzymy na Wschód, gdzie na granicy polsko-białoruskiej migranci i uchodźcy, w tym kobiety, dzieci i osoby starsze, doświadczają bólu, głodu i zimna, pozbawieni są opieki prawnej oraz medycznej” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, arcybiskupa metropolitę warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha, Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzego Samca, Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Marka Marię Karola Babiego, Księdza Bogdana Krubę w imieniu Kościoła Greckokatolickiego i Księdza Doroteusza Sawickiego w imieniu Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Partnerem miejskiej inicjatywy jest Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.

Sygnatariusze listu apelują o wspieranie organizacji pomocowych, zarówno religijnych, jak i świeckich, które już wcześniej rozpoczęły swoje działania w przygranicznej strefie. Ponadto w dniach 20-21 listopada w kościołach i wspólnotach religijnych przeprowadzona zostanie zbiórka na rzecz potrzebujących przy wschodniej granicy Polski.

Tydzień później – 27-28 listopada – miasto stołeczne Warszawa organizuje zbiórkę dla gmin powiatu hajnowskiego, której celem jest wsparcie uchodźców. Dary mieszkańców Warszawy trafią m.in. do Czeremchy, Białowieży, Hajnówki.

Zbiórka m.st. Warszawy odbędzie się w sobotę oraz niedzielę 27 i 28 listopada w godzinach od 9:00 do 15:00 (a w niektórych lokalizacjach do godz. 18:00). Dary będą przyjmowane w miejskich punktach znajdujących się m.in. na Pradze, Żoliborzu, Ursusie, Wawrze czy w Śródmieściu. Ich lista znajduje się na oficjalnym portalu miasta stołecznego Warszawy um.warszawa.pl i będzie na bieżąco aktualizowana, gdyż wciąż zgłaszają się miejskie instytucje, które chcą włączyć się w inicjatywę.

Gminy powiatu hajnowskiego do wsparcia uchodźców potrzebują przede wszystkim: wody w małych buteleczkach, mleka dla dzieci w proszku, smoczków do butelek, smoczków do ssania, butelek do rozrabiania mleka, koców termicznych, nutridrinków w saszetkach.

Potrzebne są także: batoniki, suchary, wafle, herbatniki, chrupki, konserwy drobiowe lub rybne z możliwością otwarcia, makarony, cukier, płatki, dania instant tzw. gorący kubek (bez wieprzowiny), zupki chińskie. Można przynosić także buty zimowe dziecięce od najmniejszego rozmiaru do rozmiaru 38, skarpety dziecięce w tych samych rozmiarach, czapki, szaliki, rękawiczki dla dorosłych i dla dzieci, spodnie dresowe lub całe dresy dla dzieci, wszystkie rozmiary klapek pod prysznic, ciepłe kurtki zimowe dla dzieci dla osób dorosłych w różnych rozmiarach dla kobiet i mężczyzn. Dobrze, aby były to rzeczy nowe lub o niewielkim stopniu zużycia. Dary, które okażą się nieprzydatne w nadgranicznych gminach, zostaną przekazane potrzebującym w Warszawie.

Warszawa prowadzi zbiórkę wyłącznie darów rzeczowych. Każdy, kto chce wesprzeć finansowo działania pomocowe w strefie przygranicznej może wybrać jedną z wielu świeckich bądź kościelnych organizacji, zaangażowanych w pomoc migrantom. Więcej informacji o zbiórce m.st. Warszawy znaleźć można na oficjalnym portalu miasta stołecznego Warszawy um.warszawa.pl.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!