Trump nie przeniesie ambasady do Jerozolimy

fot. Gage Skidmore - https://www.flickr.com/photos/gageskidmore/5440002785. Licensed under CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Donald Trump podpisał dziś dokument o przedłużeniu o sześć miesięcy rezygnacji z możliwości przeniesienia amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy. Podobne dokumenty były podpisywane przez kolejnych amerykańskich prezydentów od 1995 r.

W 1995 r. Kongres zezwolił na przeniesienie ambasady. Każda kolejna administracja Białego Domu wydawała co pół roku dokument, który opóźniał takie działanie. Powodem były względy bezpieczeństwa. Ostatni takie dokument, podpisany przez Baracka Obamę, wygasł w czwartek.

Wielu obserwatorów liczyło na to, że Trump skorzysta z możliwości dotrzymania jednej ze swoich przedwyborczych obietnic i zgodzi się na to, by ambasada Stanów Zjednoczonych znalazła swoją siedzibę w stolicy Izraela. Tak się nie stało.

Biały Dom zapewnia, że decyzja nie ma wpływu na silne wsparcie prezydenta dla Izraela i amerykańsko-izraelskiego sojuszu. W oficjalnym oświadczeniu podano, że ambasada zostanie przeniesiona, ale nie wiadomo jeszcze kiedy mogłoby to nastąpić.