Muzeum im. Rodziny Ulmów współprowadzone przez MKiDN

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwo Podkarpackie. 23 czerwca 2017 r. w siedzibie Muzeum umowę w tej sprawie podpisali wicepremier prof. Piotr Gliński oraz zarząd Województwa Podkarpackiego – marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Po podpisaniu umowy odbyła się konferencja prasowa z udziałem sygnatariuszy oraz dyrektora Muzeum – Zamek w Łańcucie Karola Wita-Wojtowicza i kierownik Muzeum w Markowej Anny Stróż.

Podpisanie umowy zapoczątkowało działalność Muzeum jako samodzielnej instytucji kultury. Dotychczas funkcjonowało ono jako oddział Muzeum – Zamek w Łańcucie, które sprawowało pieczę nad budową siedziby Muzeum w Markowej.

Utworzenie samodzielnej instytucji kultury jest odpowiedzią na potrzebę nadania szczególnego charakteru działalności na rzecz ochrony pamięci o heroicznych postawach Polaków, którzy z narażeniem życia swojego i swoich bliskich nieśli pomoc społeczności żydowskiej podczas II wojny światowej w Polsce okupowanej przez niemiecką nazistowską III Rzeszę.

Źródło: MKiDN

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!