W Oświęcimiu ma powstać Muzeum Niosących Pomoc

Auschwitz

List intencyjny w sprawie współdziałania na rzecz powstania muzeum pod wstępną nazwą Muzeum Niosących Pomoc podpisali 14 czerwca 2017 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński i starosta oświęcimski Zbigniew Starzec.

Nowa samorządowa instytucja kultury pod wstępną nazwą Muzeum Niosących Pomoc będzie miała na celu upamiętnienie heroizmu mieszkańców ziemi oświęcimskiej w czasie drugiej wojny światowej, niosących pomoc więźniom niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Mimo grożących ciężkich represji, aż do kary śmierci włącznie, mieszkańcy ziemi oświęcimskiej ofiarowali pomoc więźniom obozu Auschwitz-Birkenau. Jak wyjaśnia w filmie “Auschwitz. Blisko Domu” mieszkanka Oświęcimia, Stanisława Ziaja, to był wielki strach pomagać więźniom, bo przecież na każdym kroku czekała śmierć za to, ale co było w możliwości, to się pomagało.

Inaugurowana podpisaniem listu intencyjnego inicjatywa ma na celu uzupełnienie narracji martyrologicznej związanej z kompleksem obozu koncentracyjnego i obozu zagłady o szeroką panoramę, bez której nie można w pełni zrozumieć prawdziwego obrazu tych czasów. Ważna jest bowiem pamięć o tym, że bardzo wielu mieszkańców ziemi oświęcimskiej było Ludźmi Dobrej Woli. Nie byli tylko świadkami ludobójstwa, ale samorzutnie lub w zorganizowanych formach, nieśli pomoc więźniom bez względu na konsekwencje z tym związane.

Źródło: MKiDN

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!