Dawna stacja kolejowa w Sobiborze stanie się Centrum Edukacji Historycznej

Fot. Jacques Lahitte - CC BY 3.0

Do końca listopada ma zakończyć się remont dawnej stacji kolejowej w Sobiborze. Za ponad 1 mln zł. wykona go lokalna firma. W połowie przyszłego roku w tym miejscu ma powstać Centrum Edukacji Historycznej.

Centrum ma nosić nazwę “Stacja Sobibór”. Zmiana charakteru tego miejsca to pomysł starosty powiatu włodawskiego Andrzeja Romańczuka.

– Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór – mówi Andrzej Romańczuk. – Chcemy, dzięki pieniądzom unijnym, być może z fundacji Laetitia i holenderskiej prowincji Gelderland wyremontować ten budynek, uporządkować plac wokół niego i utworzyć tam Centrum Edukacji Historycznej. Sobibór jest bowiem jedną z dwóch – obok Auschwitz – najbardziej rozpoznawalnych polskich miejscowości w świecie, które są związane z tragedią Holokaustu.

Wewnątrz budynku będzie miejsce na wystawy, czytelnię oraz archiwum. Na zewnątrz znajdą się tablice informacyjne. Będzie też możliwość organizowania zewnętrznych ekspozycji. Koszt wyposażenia i przygotowania budynku do pracy wyniesie również ok. 1 mln zł.

Centrum chce nie tylko organizować wystawy, ale też warsztaty dla młodzieży, plenery plastyczne, prezentacje, prelekcje, spotkania, konferencje. Będzie w tym celu współpracować z Muzeum w Sobiborze.

Dofinansowanie unijne projektu wynosi 85%.