Uniwersytet w Ottawie o “oszczerczej kampanii” w sprawie prof. Grabowskiego

Prof. Jan Grabowski, fot. archiwum prywatne

Uniwersytet w Ottawie nazwał list Ligi Przeciwko Zniesławieniom w sprawie prof. Grabowskiego “oszczerczą kampanią”, a dalsze ewentualne komunikaty ze strony tej organizacji uznane zostaną przez uczelnię za “zbędne”.

Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom 7 czerwca opublikowała oświadczenie potępiające prof. Jana Grabowskiego. Zostało ono podpisane przez 134 osoby.

“Wśród 134 sygnatariuszy nie ma nikogo, kto zajmowałby się historią Holokaustu. Ci wszyscy ekonomiści, językoznawcy, onkolodzy, chemicy, fizycy jądrowi, inżynierowie, konstruktorzy urządzeń elektromechanicznych, geolodzy środowiskowi, etnomuzykolodzy, teatrolodzy oraz księża profesorowie występują w roli specjalistów od Holokaustu, a nie potrafią nawet poprawnie zacytować źródeł, na które się powołują, ani podać poprawnej nazwy organizacji ratującej Żydów, na którą się powołują” – napisali w odpowiedzi na stanowisko Ligi członkowie Centrum Badań nad Zagładą Żydów.

W obronie prof. Grabowskiego wypowiedzieli się również znani historycy.

Liga swoje oświadczenie skierowała do uniwersytetów współpracujących z prof. Grabowskim i wydawców jego książek.

Uniwersytet w Ottawie jednoznacznie poparł prof. Grabowskiego, jednocześnie zapewniając, jak ważna jest wolność myśli i wypowiedzi. “Naszym przywilejem, prawem i obowiązkiem, jako naukowców, jest badać, debatować i prezentować idee, które mogą budzić kontrowersje i podważać dotychczasowe ustalenia. Wolność akademicka gwarantuje naszą wolność do kwestionowania naszego rozumienia świata, historii i nas samych” – napisali w liście przedstawiciele Uniwersytetu w Ottawie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!