TV Republika usuwa kontrowersyjną grafikę po krytyce ze strony Muzeum Auschwitz

Muzeum Auschwitz skrytykowało wykorzystanie przerobionego napisu “Arbeit macht frei” przez telewizję Republika. Telewizja usunęła grafikę z Twittera, ale nie ze swojej strony internetowej.

TV Republika przygotowała materiał “Ile są nam winni Niemcy?” dotyczący ewentualnych odszkodowań za drugą wojnę światową, jakich mogłaby domagać się strona polska od Niemiec. Napis z bramy obozu Auschwitz przerobiono tak, że brzmiał on “Reparationen machen frei”.

“Prymitywne manipulacje bolesnymi symbolami świadczą jedynie o poziomie moralnym oraz zrozumieniu historii u ich autorów,” tak sprawę skomentowało Muzeum Auschwitz na Twitterze.

Grafika była też krytykowana przez użytkowników mediów społecznościowych.

Posłanka partii Prawo i Sprawiedliwość, Krystyna Pawłowicz, napisała tydzień temu na Facebooku, że być może prezydent Donald Trump poprze starania Polski o odszkodowania od Niemiec. Zaproponowała też, by rząd zwrócił się o pomoc do “najlepszych amerykańskich żydowskich kancelarii prawnych zaprawionych w bojach o odszkodowania od Niemiec za holocaust”. [pisownia oryginalna]