27 stycznia w Auschwitz: ogromna grupa ocalałych na 75. rocznicy wyzwolenia obozu

fot. Muzeum Auschwitz-Birkenau

Przyszłoroczne obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz będą prawdopodobnie ostatnią półokrągłą rocznicą, w której weźmie jeszcze udział liczna grupa ocalałych, byłych więźniów Auschwitz. Według szacunków w obchodach rocznicowych może wziąć udział nawet ponad 120 ocalałych z Auschwitz.

– Trzy ćwierci wieku minęły od końca obozowego koszmaru. Czy świat tak naprawdę dogłębnie zrozumiał, jaka jest jego codzienna odpowiedzialność? Widząc to, co dzieje się w różnych, licznych, miejscach – można mieć ogromne wątpliwości – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr M. A. Cywiński.

– Sens tej rocznicy jest właśnie w budzeniu sumień, w odpowiedzialności zakorzenionej w pamięci. Dlatego tak ważna jest obecność ocalałych. Wiem, że wielu szefów państw i rządów będzie chciało, szczególnie w tym dniu, stanąć u boku ocalałych. Bardzo ważna będzie też pomoc świata mediów, by dotrzeć do jak największej liczby osób z przesłaniem o Szoa i tragedii Auschwitz – dodał Piotr Cywiński.

27 stycznia 2020 r. byli więźniowie zasiądą w namiocie, który ustawiony zostanie nad historyczną bramą byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Ich słów słuchać będą oficjalne delegacje z kilkudziesięciu krajów świata, a także przedstawiciele instytucji międzynarodowych, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce. Za pośrednictwem mediów wydarzenie to będzie można oglądać na żywo na całym świecie.

– Już teraz widzimy, że zbliżająca się rocznica wyzwolenia będzie dla byłych więźniów wydarzeniem niezwykle ważnym, emocjonalnym i symbolicznym. Zależy im na obecności w Miejscu Pamięci, a także mają ogromną nadzieję, że razem z nimi ofiary Auschwitz będą upamiętniać ludzie z całego świata – także ci, którzy decydują o jego losach, którzy szczególnie uważnie powinni wsłuchiwać się w ostrzeżenie, które płynie z ich tragicznych osobistych losów. Zapytania o informacje, czy możliwość uczestnictwa docierają do nas każdego dnia – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.

– Byli więźniowie będą najważniejszymi gośćmi obchodów. Zadbamy o każdego, kto tylko wyrazi chęć uczestnictwa. Każdemu z nich może także towarzyszyć jedna osoba towarzysząca. Cały czas czekamy na informacje i zgłoszenia. Prosimy o kontakt ze zespołem organizacyjnym obchodów – dodał Bartosz Bartyzel.

Honorowy patronat nad obchodami 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz objął Prezydent RP Andrzej Duda. Kolejne informacje dotyczące tego wydarzenia będą dodawane na stronie 75.auschwitz.org.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!