Szydło: W związku z II wojną światową mamy czyste sumienie

fot. P. Tracz / KPRM

“Polska była ofiarą II Wojny Światowej, ale była też bohaterem. Mamy czyste sumienie, a najwięcej Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata jest wśród Polaków” – powiedziała dziś premier Beata Szydło podczas gdańskich uroczystości upamiętniających wybuch II wojny światowej.

“Dla Polski II wojna światowa to nie był tylko konflikt militarny. To była przede wszystkim niespotykana dotąd w historii hekatomba zwyczajnych ludzi, cywilów. Życie straciło 6 milionów Polskich obywateli” – powiedziała premier Beata Szydło na Westerplatte podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Premier zwróciła uwagę, że o Westerplatte należy mówić dziś światu głośno. “Dwudziestokrotnie liczniejsze siły niemieckie przez tydzień nie potrafiły złamać oporu obrońców. Kilkadziesiąt odpartych szturmów sprawiło, że polscy żołnierze zyskali szacunek wojsk najeźdźcy. Dowódca po kapitulacji dostał prawo ubrania galowego munduru. Był to jeden z niewielu przykładów cywilizowanej postawy niemieckich okupantów. Okupowana Polska była bowiem krajem wyjątkowego terroru, gdzie za ukrywanie Żydów skazywano na śmierć całe rodziny” – przypomniała szefowa rządu.

“Na terenie okupowanej Polski niemiecki hitlerowski najeźdźca wybudował liczne obozy zagłady. Z bezduszną przemysłową precyzją okrutnie wymordował w nich miliony ludzi z Polski i z całej Europy, głównie Żydów. Wszystko to działo się na oczach świata, na oczach Europy, która nie chciała wtedy ginąć za Gdańsk” – mówiła premier. Podkreśliła, że mówienie dziś przez niektóre zachodnie media o polskich obozach koncentracyjnych jest niedopuszczalne, niesprawiedliwe i haniebne. “Nie możemy godzić się na takie kłamstwa. Musimy ciągle przypominać kto był ofiarą, a kto katem” – mówiła premier.

Beata Szydło podkreśliła, że to Polska była ofiarą II wojny światowej, ale Polska była też bohaterem II wojny światowej. “Możemy być dziś z siebie dumni. Staliśmy po właściwej stronie. Zachowaliśmy się jak trzeba. Mamy czyste sumienie a najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata to Polacy. Nasi przodkowie, z których nieliczni jeszcze żyją, wsławili się mądrością i bohaterstwem” – zwróciła uwagę premier.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości w Wieluniu, który 1 września został zbombardowany przez Niemców. Prezydent podkreślił, że “pamięć ma znaczenie najistotniejsze”. – Trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był mordercą, trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto był agresorem, i nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana – powiedział.

– Ale potrzebne jest także przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie, kładzie grunt pod to wszystko, co daje możliwości budowy, a nie burzenia – dodał Andrzej Duda. Jak podkreślił, “potrzebne jest w związku z tym także i zadośćuczynienie”.

Prezydent wyraził nadzieję, że II wojna światowa stała się “lekcją dla świata, do czego prowadzi nienawiść, do czego prowadzi buta, do czego prowadzi nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo”.