Harris wdzięczny MKiDN za upamiętnianie żydowskiego dziedzictwa

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, gościł Davida Harrisa, Dyrektora Wykonawczego Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee), fot. Danuta Matloch/MKiDN

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotr Gliński, gościł w piątek Davida Harrisa, Dyrektora Wykonawczego Komitetu Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee). Przedmiotem rozmów była działalność MKiDN na rzecz opieki nad żydowskimi miejscami pamięci w Polsce oraz na rzecz promocji kultury żydowskiej.

David Harris wyraził wdzięczność premierowi Glińskiemu za aktywność polskich władz wspierających działania na rzecz upamiętnienia kultury i dziedzictwa żydowskiego. Szczególnie podziękował za dbałość o cmentarze i miejsca pamięci. Wyraził radość z powodu utworzenia muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, wspominając przy tej okazji dawne spotkanie ze śp. Prof. Lechem Kaczyńskim, z którym Harris dyskutował na temat idei Muzeum, kiedy była ona jeszcze w fazie planów. Premier Gliński podzielił się z szefem Komitetu Żydów Amerykańskich osiągnięciami i planami MKiDN w zakresie promocji kultury i historii Żydów w Polsce, szczególną uwagę poświęcając projektom muzealnym, festiwalowym i kinematograficznym.

David Harris jest światowej sławy żydowskim adwokatem, który spotyka się ze światowymi przywódcami, aby wzmocnić pozycję dyplomatyczną Izraela i promować międzynarodowe prawa człowieka. W 2008 r. Harris był pierwszym amerykańskim żydowskim liderem, który przemawiał na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podczas sesji plenarnej „Wiara i modernizacja”.

David Harris jest członkiem Rady ds. Stosunków Międzynarodowych. W latach 2000-2002 był nauczycielem wizytującym na uczelni Johns Hopkins University of Advanced International Studies. W 2003 roku został wyróżniony honorowym doktoratem przez Hebrew Union College. W latach 2009-2011 pełnił funkcję starszego stażysty na Uniwersytecie w Oxfordzie (kolegium św. Antoniego).

Komitet Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee) to amerykańska organizacja powołana w celu obrony praw Żydów poza USA. Działa także na rzecz intensyfikacji relacji między amerykańskimi wspólnotami żydowskimi a Izraelem. Główna siedziba znajduje się w Nowym Jorku.

Źródło: MKiDN