Ogień na cmentarzu żydowskim

Pożar na cmentarzu w Ścinawie, fot. Andrzej Sitarski

Spłonął cmentarz żydowski w Ścinawie. Przyczyną mogły być rekordowe upały.

Pożar wybuchł w sobotę, 29 czerwca, przed godziną 18. Na miejsce przybył zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Ścinawie.

„Pożarem objęte było około 15 arów traw. Zabezpieczono teren działań i przystąpiono do gaszenia strumieniem wody z linii szybkiego natarcia. Po kilkudziesięciu minutach działania zakończono” – poinformowała OSP w Ścinawie.

Ogień strawił trawę porastającą cmentarz, zostawiając czarne ślady na licznych macewach. Do oszacowania zniszczeń konieczna jest opinia konserwatora zabytków, jednak z całą pewnością nagłe zmiany temperatury i ogień działają destrukcyjnie na piaskowiec, z którego wykonana jest większość nagrobków.

Przyczyna pożaru nie jest znana. Prawdopodobnie doszło do niego w wyniku wysokich temperatur powietrza. Zaledwie kilkadziesiąt minut wcześniej strażacy z OSP w Ścinawie gasili palące się trawy i krzaki na terenie firmy znajdującej się kilkaset metrów od cmentarza.

Nie jest to pierwszy pożar na cmentarzu żydowskim w Ścinawie. Do poprzedniego doszło 23 sierpnia 2018 r., spłonęło wtedy 30 arów trawy.

Cmentarz został założony w 1842 r. Jest stosunkowo dobrze zachowany, znajduje się na nim 61 nagrobków. Jego właścicielem jest gmina Ścinawa.

Krzysztof Bielawski

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!