Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży PIYE – finał warszawskiej części 17 września

PIYE 2017, fot. Magda Starowieyska

Przez dziesięć dni warsztatów realizowanych w ramach Polish-Israeli Youth Exchange (PIYE) 2017 studenci z Polski i Izraela pracowali z bazami genealogicznymi dostępnymi w Centrum Informacyjnym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, z dokumentami archiwalnymi i pojechali na wizytę studyjną do Kocka. Efekty ich pracy będzie można poznać już w najbliższą niedzielę, 17 września, w Muzeum POLIN. Wydarzeniu towarzyszyć będzie m.in. projekcja filmu i spacer tematyczny. Wstęp wolny.

Każda rodzina ma swoją historię, swoje różne sposoby budowania rodzinnych narracji, swoje dylematy tożsamościowe. A co, jeśli to rodzina rabina z Kocka uznawanego za jednego z najwybitniejszych cadyków polskich – słynnego Menachema Mendela Morgenszterna? Grupa studentów z Polski i Izraela postanowiła to sprawdzić w czasie cyklicznie realizowanych częściowo w Polsce, częściowo w Izraelu warsztatów w ramach Polish-Israeli Youth Exchange (PIYE) 2017. Rezultaty ich pracy może zobaczyć każdy już w najbliższą niedzielę, 17 września w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Między 10:30 a 14:00 w Muzeum POLIN będzie działał specjalny Info-punkt przygotowany przez studentów polsko-izraelskiej wymiany, przybliżający pracę i zasoby muzealnego Centrum Informacyjnego. Wizyta w tym miejscu może być szczególnie ciekawa dla tych, którzy uwielbiają odkrywać rodzinne historie.

O 14:00 w niedzielę studenci z Polski i Izraela, którzy pracowicie spędzili ostatnie dni, zapraszają na pokaz przygotowanego przez siebie filmu opowiadającego historię warszawskiego rekina biznesu, próbującego przywrócić miastu Kock jego dawną świetność wraz ze społecznością żydowską, która współtworzyła niegdysiejszy Kock.

O 14:30 rusza spacer po Warszawie, w czasie którego będzie można poznać historię i życie codzienne Żydów w stolicy. Pierwszym punktem będzie historia Pomnika Bohaterów Getta vis à vis gmachu Muzem POLIN. Następnym – cmentarz żydowski, gdzie uczestnicy spaceru dowiedzą się więcej o ceremonii pochówku w tradycji żydowskiej. Ostatnim punktem wycieczki będą znaczące miejsca w powstaniu w gettcie warszawskim. Spacer inspirowany jest historią rodziny Najmarków (związanych ze słynnym rabinem z Kocka).

Polsko-Izraelska Wymiana Młodzieży (PIYE) to wyjątkowy, najstarszy program Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Daje on szansę studentom z Polski i Izraela na spotkanie, dialog i wspólne działanie. Program dzieli się na dwie części – pierwsza odbywa się w Warszawie i składa się m.in. z warsztatów integracyjnych, warsztatów związanych z poznaniem Warszawy i jej historii oraz ze wspólnego działania artystycznego, druga część to stypendium na Uniwersytecie w Tel Awiwie dla uczestników z Polski.

Projekt PIYE jest wspólną inicjatywą Muzeum Historii Żydów Polskich i Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce – instytucji odpowiedzialnej za tworzenie wystawy stałej Muzeum POLIN.