Sondaż: 42 procent Polaków uważa, że Żydzi dążą do panowania nad światem

Źródło: http://cbu.psychologia.pl/uploads/images/foto/PPS3_raporty/Antysemityzm_PPS3_Bulska_fin.pdf

“Można zatem stwierdzić, że około jedna trzecia Polaków w jakimś stopniu odmawia człowieczeństwa Żydom” – piszą autorzy opracowania trzeciej edycji Polskiego Sondażu Uprzedzeń.

Ponad połowa Polaków uważa, że Żydzi chcą mieć decydujący głos w międzynarodowych instytucjach finansowych, a 42 procent, że dążą do panowania nad światem. 43 procent Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, że Żydzi “czasami po cichu spotykają się, żeby omówić ważne dla nich sprawy”. Taki sam odsetek sądzi, że “Żydzi osiągają cele grupowe dzięki tajnym porozumieniom”.

47 procent Polaków jest zdania, że “Żydzi rozpowszechniają pogląd, że Polacy są antysemitami”, a 55 procent, że Żydzi chcą zdobyć od Polaków odszkodowania za coś, co w rzeczywistości uczynili im Niemcy. Ponad połowa Polaków zaznacza, że denerwuje się, “gdy wciąż mówi się o zbrodniach popełnionych przez Polaków na Żydach”.

Większość Polaków nie wierzy w tradycyjne antysemickie mity, jak porywanie dzieci oraz odpowiedzialność Żydów za ukrzyżowanie Jezusa.

“Wyniki sondażu pokazują także, że antysemityzm w Polsce jest dziś raczej domeną osób deklarujących się jako prawicowe” – informują autorzy raportu.

85 procent osób biorących udział w sondażu zadeklarowało, że nie zna osobiście żadnego Żyda.

Sondaż przeprowadzono w maju 2017 r. na reprezentatywnej grupie Polek i Polaków. Brano pod uwagę antysemityzm tradycyjny (wynikający z przesłanek religijnych), antysemityzm spiskowy (charakteryzujący się wiarą w dążenie Żydów do uzyskania władzy poprzez nadmierne ingerowanie w życie społeczne kraju czy świata) oraz antysemityzm wtórny (oparty na zaprzeczaniu własnym uprzedzeniom antyżydowskim oraz negowaniu historycznego znaczenia Zagłady). W ostatniej grupie znaleźli się ludzie, którzy wierzą, że to Żydzi są winni istnienia antysemityzmu, a Zagłada jest narzędziem służącym do walki o odszkodowania.

Źródło: Powrót zabobonu. Antysemityzm w Polsce na podstawie Polskiego Sondażu Uprzedzeń 3; Dominika Bulska, Mikołaj Winiewski; Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Warszawa 2017

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!