Uczestnik krakowskiego Rajdu dla Żywych otrzymał Nagrodę Nobla!

Joachim Frank, fot. JCC Kraków

Joachim Frank w czerwcu wraz z grupą przyjaciół z Nowego Jorku wziął udział w Rajdzie dla Żywych z Muzeum Auschwitz do JCC Kraków. Wczoraj został jednym z laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Frank urodził się w 1940 r. w Niemczech. Sam nie ma żydowskiego pochodzenia, ale jego żona tak. Wraz z grupą przyjaciół z Nowego Jorku pojawili się latem w Krakowie, by wziąć udział – wraz z ponad setką osób – w rajdzie, którego celem jest wspieranie działań JCC Kraków. Pierwszy rajd ruszył w 2013 r. i był zainspirowany przez Roberta Desmonda, który wówczas przejechał 1 350 mil z Londynu do Auschwitz, by odwiedzić najważniejsze miejsca związane z II wojną światową.

“Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że uczestnik ubiegłorocznego Rajdu, Joachim Frank, został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii” – powiedział nam Jonathan Ornstein, dyrektor JCC Kraków. “Profesor Frank, który uczestniczył w rajdzie z żoną i grupą znajomych, powiedziała nam: ‘Jestem Niemcem i urodziłem się podczas wojny. Moja żona jest Żydówką i wychowaliśmy naszą córkę w żydowskiej tradycji. Oboje uważamy, że to ważne by organizować ten rajd'”.

Laureaci tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii to Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson. Doceniono ich „prace związane z obrazowaniem dużych cząsteczek biologicznych w rozdzielczości niemal atomowej”.

http://www.friendsofjcckrakow.org/ride-for-the-living/