Dzień Ocalałych z Holokaustu – nowe upamiętnienie i powód do radości

Jonathan Ornstein, dyrektor JCC Kraków, oraz Michael Berenbaum, dyrektor Sigi Ziering Institute z American Jewish University wspólnie zaproponowali nowe święto. Dzień Ocalałych z Holokaustu miałby przypadać 26 czerwca, w dzień urodzin Mariana Turskiego.

Obaj pomysłodawcy podkreślają, że każdy z nas zna lub znał osobę, która przeżyła Holokaust. Często są to członkowie naszych rodzin. “My, następne pokolenie, mamy przywilej poznania tych wspaniałych osób i możemy zadbać o ich dobrobyt. Ale jako społeczeństwo musimy zadać sobie jedno pytanie: czy zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby to zrobić? Czy traktowaliśmy członków tej heroicznej, starzejącej się społeczności z szacunkiem, na który zasługują, oraz zapewnialiśmy im wsparcie, którego tak pilnie potrzebują?” – pytają Ornstein i Berenbaum.

Ofiary Holokaustu upamiętnia się 27 stycznia – w rocznicę wyzwolenia Auschwitz – oraz w czasie przypadającego najczęściej w kwietniu Jom ha-Szoa, dnia upamiętniającego Zagładę. Wtedy wiele mówi się o ofiarach, niebezpieczeństwach płynących z antysemityzmu, uprzedzeń i nienawiści do innych ludzi.

Zdaniem pomysłodawców nowego dnia, miałby on być okazją do zastanowienia się, jak można pomóc ocalałym. Niektórzy z nich potrzebują towarzystwa, rozmowy, wysłuchania swojej historii. Innym przyda się pomoc materialna lub wsparcie w organizacji codziennych spraw. Miałoby to być radosne święto, podczas którego można okazać szacunek bohaterom.

Dlaczego Dzień Ocalałych z Holokaustu obchodzony będzie 26 czerwca? Ponieważ to dzień urodzin jednego z nich – Mariana Turskiego, społecznika, dziennikarza, osoby zaangażowanej w projekty historyczne.

Marian Turski, fot. materiały ŻIH

Marian Turski (Mosze Turbowicz) urodził się w 1926 r. w Druskiennikach. Był więźniem łódzkiego getta. W sierpniu 1944 r. został deportowany do obozu Auschwitz-Birkenau. W 1945 r. przeżył marsz śmierci do Buchenwaldu. Z jego ponad czterdziestoosobowej rodziny wojnę przeżyły cztery osoby. Po wyzwoleniu zamieszkał w Warszawie. Od 1958 r. kierował działem historycznym tygodnika „Polityka”. Angażuje się w prace Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej oraz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Każdy może włączyć się w działania podczas Dnia Ocalałych z Holokaustu. Szczegóły znajdują się na stronie https://pl.holocaustsurvivorday.com/

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!