Zwycięzca Tour de France weźmie udział w krakowskim Ride for the Living

Ride for the Living, fot. JCC Kraków

Amerykański kolarz Greg LeMond weźmie udział w piątym Ride for the Living organizowanym 29 czerwca przez JCC Kraków. Rajd rowerowy z Auschwitz-Birkenau do JCC upamiętnia żydowską przeszłość Polski i celebruje tętniącą życiem żydowską teraźniejszość oraz przyszłość.

Trzykrotny zwycięzca Tour de France, LeMond, dołączy do Ride For The Living z żoną Kathy LeMond i około 200 innymi uczestnikami, członkami krakowskiej i międzynarodowej społeczności żydowskiej. LeMond jest jedynym Amerykaninem, który wygrał Tour de France.

Ride For The Living został zainspirowany przez członka JCC Kraków, Roberta Desmonda, który w 2013 r. odbył rajd rowerowy z Londynu do Auschwitz, odwiedzając miejsca upamiętniające ważne wydarzenia II wojny światowej. W Krakowie poznał działalność JCC i zdał sobie sprawę, że jego wyprawa nie powinna zakończyć się w miejscu śmierci, ale raczej w miejscu nadziei, jakim jest JCC Kraków.

JCC Kraków zostało otwarte w kwietniu 2008 roku przez Księcia Walii Karola. Obecnie jest istotnym elementem odrodzenia życia żydowskiego w Krakowie, a należy do niego prawie 700 członków. JCC prowadzi programy edukacyjne i kulturalne. W ubiegłym roku to miejsce odwiedziło 125 000 osób.