Muzeum Jana Pawła II ma mówić o ratowaniu Żydów w czasie wojny

muzeumMuzeum "Pamięć i Tożsamość", mat. Fundacji Lux Veritatis

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy 70 mln zł na toruńskie Muzeum “Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II, prowadzone przez Fundację Lux Veritatis, z którą związany jest o. Tadeusz Rydzyk. Placówka, poza pokazaniem tysiącletniej historii chrześcijaństwa w Polsce, ma prezentować 40 tys. relacji świadków dotyczących ratowania Żydów przez Polaków w czasie wojny.

W oficjalnym komunikacje Ministerstwa czytamy:

“Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II będzie kolejną instytucją kultury współtworzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum będzie prezentować ponad 1000-letnią historię chrześcijańskiej Polski ze szczególnym uwzględnieniem nauki św. Jana Pawła II i jej oddziaływania na losy Polski, Europy i Świata. Istotnym zadaniem placówki będzie m. in. upowszechnianie wyników badań naukowych dotyczących postaw Polaków wobec Żydów podczas II wojny światowej. W muzeum eksponowane będą m. in. relacje świadków z tamtych czasów gromadzone od wielu lat przez toruński ośrodek (ponad 40 tys. notacji zebranych od 1995 roku). Umowa pomiędzy Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a Fundacją Lux Veritatis dotycząca utworzenia muzeum została podpisana 20 czerwca br. – w 98. rocznicę chrztu św. Karola Wojtyły”.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” wypełni istotną lukę w naszej ofercie muzealnej, która wciąż w niedostatecznym stopniu obejmuje zarówno aksjologię Jana Pawła II, jak i kwestie relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej – zaznaczył minister Piotr Gliński.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na budowę i wyposażenie Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w latach 2018-2020 przekaże 70 mln zł. W 2018 r. muzeum otrzyma 5 mln zł dotacji, w 2019 r. – 55 mln zł, a w 2020 r. – 10 mln zł. Dyrektora muzeum będzie powoływał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego po uzgodnieniu kandydatury z założycielem, czyli Fundacją Lux Veritatis.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!