Będzie nowelizacja nowelizacji ustawy o IPN?

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił się dziś do marszałka sejmu o dodanie do porządku obrad najbliższego posiedzenia punktu dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN. Rząd rozmawiał o tej sprawie wczoraj i zdecydował o rezygnacji z przepisów karnych, które pozwalałyby na ściganie osób “przypisujących narodowi polskiemu zbrodnie popełnione przez III Rzeszę”.

– Odchodzimy od przepisów karnych, które mogą odwracać uwagę od celu, jaki przyświecał tym pierwszym zmianom – powiedział szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, w Radiowej Jedynce.

Zgodnie z przyjęta na początku roku nowelizacją ustawy „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!