Dzień Micwy z Żydowskim Muzeum Galicja

Odwiedź Nowy Cmentarz Żydowski i pomóż przywrócić mu dawny blask! W niedzielę, 19 listopada, Żydowskie Muzeum Galicja zaprasza do wzięcia udziału w Międzynarodowym Dniu Micwy, podczas którego można zwiedzić i wspólnie posprzątać teren cmentarza.

W judaizmie micwa jest nakazem Tory, aby czynić dobro dla wspólnoty. Jest integralnym elementem życia żydowskiego. Wartości żydowskie, które przyświecają Dniu Micwy, to: „tikkun olam” – naprawianie, doskonalenie świata; „gemilut chasadim”, co oznacza spełnianie dobrych uczynków i dobroczynność oraz „tzedek” – sprawiedliwość.

Żydowskie Muzeum Galicja, zainspirowane tymi komponentami judaizmu, postanowiło włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Micwy. W tym dniu członkowie lokalnej społeczności poświęcają czas, a nie pieniądze, aby coś zmienić. Dzień Micwy jest wydarzeniem mobilizującym do działania i podejmowania wysiłków na rzecz wspólnoty. Ta inicjatywa pozwala wolontariuszom spotkać ludzi różnych wyznań, kultur i narodowości, aby wspólnie pracować na rzecz lokalnej społeczności. W Krakowie będzie można zwiedzić cmentarz żydowski z przewodnikiem (w j. angielskim) oraz poznać bliżej kulturę żydowską. Po zwiedzaniu uczestnicy wspólnie posprzątają teren cmentarza, aby pomóc w zachowaniu lokalnego żydowskiego dziedzictwa.

To bezpłatne wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11:00 na Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej 55 w Krakowie.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!