Rada Oświęcimska protestuje przeciwko dewastacji willi Amona Gotha

Willa Amona Gotha, fot. Piotr Cywiński/Facebook

Międzynarodowa Rada Oświęcimska wystosowała list do prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, w sprawie “drastycznej dewastacji jednego z dwóch budynków pozostałych po tragicznych dziejach niemieckiego obozu KL Plaszow – mianowicie willi, w której rezydował komendant obozu Amon Goth”. List w imieniu Rady podpisali m.in. prof. Barbara Engelking, Halina Birenbaum, Piotr Cywiński, Roman Kent, Marian Turski.

Willa Amona Gotha, fot. Piotr Cywiński/Facebook

Członkowie Rady wizytowali teren dawnego obozu 3 lipca. “Kiedy dotarliśmy przed dom stojący przy ulicy Heltmana – naszym oczom ukazał się widok, w który trudno było uwierzyć. Oto prywatny właściciel dokonuje generalnego remontu budynku – rzekomo pod ścisłym nadzorem miejskiego konserwatora zabytków – a tymczasem zamienia unikalny obiekt historyczny w kiczowato luksusową willę” – napisano w liście Rady.

“Biorąc pod uwagę ponadczasowe zobowiązanie do opieki nad pamięcią o Ofiarach, zarówno żydowskich mieszkańcach przedwojennego Krakowa, jak i pomordowanych Polakach, których losy są tragicznie splecione z tymi terenami – nie znajdujemy słów rozżalenia dla tak haniebnego przykładu zacierania pamięci i lekceważenia losów konkretnych ludzi” – podkreślają przedstawiciele Rady.

“Jako członkowie Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej (…) czujemy się oszukani oraz wykorzystani, gdyż od miesięcy przedstawiciele miasta Krakowa zapewniali nas, że tak istotny historycznie i symbolicznie obiekt znajduje się pod skrupulatną opieką konserwatora zabytków, a jakiekolwiek prace ingerujące w historyczną materię są realizowane pod jego nieustającym nadzorem”.

Rada domaga się kontroli zastosowanych w tym przypadku procedur, podkreśla, że nie wiedziała o czynionych zmianach oraz wyraża obawy o los innych miejsc martyrologii. “Wielu poczynionych szkód nie da się już odwrócić. Nie przyjmujemy jednak do wiadomości, że dalsza dewastacja nie będzie natychmiast zatrzymana, a władze miasta Krakowa nie wyciągną zdecydowanych konsekwencji względem odpowiedzialnych osób”.

List, skierowany do prezydenta Krakowa, wysłano również m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy, wiceministrów kultury Jarosława Sellina i prof. Magdaleny Gawin oraz przewodniczącego GWŻ w Krakowie Tadeusza Jakubowicza.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!