Listopad w krakowskim Muzeum Galicja

http://www.galiciajewishmuseum.org/

Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie zaprasza na listopadowe wydarzenia – spacer tematyczny, spotkanie z Piotrem Oleksym, warsztaty dla dzieci i dwa specjalne koncerty.

Niedziela, 14.11.2021, godz. 11:00 – Rodzinna pamięć i powroty. Spacer tematyczny po Nowym Cmentarzu Żydowskim przy ul. Miodowej

Cmentarz żydowski przy ul. Miodowej to nie tylko miejsce pochówku krakowskich Żydów, ale także szczególne miejsce pamięci – znajdują się tam również symboliczne groby i tablice pamiątkowe umieszczone przez ocalałych z Zagłady członków rodzin. Wśród nich widnieje ufundowana przez Ryszarda Oresa tablica upamiętniająca jego bliskich zamordowanych w czasie Holokaustu. Ryszard Ores był także zaangażowany w renowację cmentarza na przełomie lat 80. i 90. Podczas spaceru jego historia stanie się punktem wyjścia dla szerszej opowieści o tym wyjątkowym miejscu na mapie Krakowa.

“W roku 1989 odwiedziłem Kraków (…) W trakcie renowacji cmentarza odnaleziono listę z nazwiskami ludzi pochowanych na cmentarzu… Na liście znalazłem nazwisko mojego dziadka oraz informację o umiejscowieniu jego grobu. Nie udało mi się znaleźć nagrobka, ale kiedyś spróbuję jeszcze raz…” – Ryszard Ores.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.

Przewodnik: Bartosz Wencel

Obowiązują rezerwacje: zapisy@galiciajewishmuseum.org

Start spaceru: Żydowskie Muzeum Galicja, ul. Dajwór 18

Mężczyzn uczestniczących w spacerze prosimy o zabranie ze sobą nakryć głowy.

W języku polskim. Wstęp wolny.

Środa, 17.11.2021, godz. 18:00 – “Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag” – spotkanie z Piotrem Oleksym

Prowadzenie spotkania: Łukasz Wojtusik

Wydarzenie w muzeum

Ta historia rozpoczyna się u kresu wojny, kiedy wyspy zostały odebrane wycofującym się Niemcom i włączone do terytorium Polski. Jedni stąd odjeżdżali – wypędzeni, drudzy zajmowali ich miejsca – wygnani. Wygnani przywieźli pamięć Kresów, wypędzeni zabrali pamięć krajobrazów dzieciństwa i setki lat historii.

Bohaterowie “Wysp odzyskanych” układali sobie życie w bezpośrednim sąsiedztwie niepewnej granicy, zmagając się z niestabilną administracją, samowolą wojsk radzieckich, wszechobecnym szabrem i nieoswojonym żywiołem wody. Władze Polski Ludowej podejmowały zaś intensywne wysiłki, by znaleźć kulturowe i historyczne uzasadnienie dla odwiecznej polskości “starych Ziem Piastowskich”.

Piotr Oleksy sięga do własnych przeżyć oraz w głąb pamięci swoich dawnych i obecnych sąsiadów, mieszkańców wysp Wolin, Uznam i całego archipelagu u ujścia Odry. Nadając tym wspomnieniom szerszy kontekst, tworzy wciągającą, wielowątkową opowieść o tym, jak historia i geografia stały się siłami kształtującymi dynamiczną społeczność kilku pokoleń wyspiarzy.

Partner: Wydawnictwo Czarne

Wydarzenie w ramach projektu „Galicja. Tu się czyta”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”.

W j. polskim, wstęp wolny.

Niedziela, 21.11.2021 – Mitzvah Day (Dzień Micwy)

Wydarzenie w muzeum

Z okazji tegorocznego Mitzvah Day, który przypada na 21 listopada, Żydowskie Muzeum Galicja zbiera ciepłą odzież, która zostanie przekazana uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Przyłączamy się do największej w Wielkiej Brytanii akcji społecznej kierowanej przez wiarę, której przyświecają żydowskie wartości naprawy świata (Tikkun Olam) i akty dobroci (Chasadim).

Niedziela 21.11.2021, godz. 11:00 – Rodzinna niedziela: Niezwykłe karmniki

Warsztaty dla dzieci i rodziców

Wydarzenie w muzeum

W muzealnym ogrodzie można spotkać sikorki i wróble, czasem przylatuje sroka, no i – jak to w Krakowie – gołębie. Zapraszamy do wspólnej zabawy i stworzenia wyjątkowych karmników dla ptaków – będą zaskakujące formy, różnorodne materiały i najbardziej zwariowane pomysły.

Obowiązują rezerwacje: zapisy@galiciajewishmuseum.org

W języku polskim. Wstęp wolny.

Niedziela, 21.11.2021, godz. 19:00 – Koncert: Mirosław i Magdalena Czyżykiewicz, „Piano”

Wydarzenie w muzeum

“Piano” to płyta, która powstała jako remedium na stan pandemii, jest to rodzaj antidotum, dzięki któremu będzie można chociaż na krótką chwilę oderwać się od ponurej rzeczywistości, w poszukiwaniu innych bodźców i wrażeń. Płyta sporo opowiada o uczuciach i emocjach, ma też swoje filozoficzne aspekty, dotyczy trudno wyrażanych stanów ducha, a wszystko to dzięki tekstom zaprzyjaźnionych Autorów. Na płycie znalazły się, aż trzy wiersze Jacka Bończyka, napisane specjalnie dla Mirka „I znów mnie tylko pół”, „Piano” oraz „Ostatni Lot”. Usłyszeć można też piosenki napisane przez Grzegorza Tomczaka: „Mówisz, że…”, wiersz Antoniego Murackiego „Droga do Emaus”, „Dreszcz” Grzegorza Walczaka i piosenka, którą Piotr Bukartyk podarował na nową płytę artystów, a która to nosi tytuł „PUK, PUK… (Orzech włoski)”. Na płycie nie zabrakło też klasyków takich jak Jonasz Kofta („Niedomówienie”) oraz Zbigniew Herbert („Pora”). Zostały też wybrane i wykorzystane dwa wiersze, recytowane przez Mirosława Czyżykiewicza i Magdalenę Czyżykiewicz, których autorami są Josif Brodski – „Do Uranii” oraz Marina Cwietajewa – „Próba zazdrości”.

Koncert będzie składał się z dwóch części – w pierwszej zabrzmią wybrane utwory z solowych płyt Mirka, w drugiej materiał z płyty „Piano”.

Bilety: 50 zł

Bilety dostępne w muzeum i online.

Sobota, 27.11.2021, godz. 17:00 – Zwiedzanie wystawy „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” – online

Wydarzenie online

„Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” to wystawa poświęcona trzem pokoleniom rodziny Oresów i ich stosunkowi do Polski. Otwarta we wrześniu tego roku wystawa nie tylko opowiada niezwykłą rodzinną historię, ale także dotyka kwestii przekazywania z pokolenia na pokolenie pamięci i narracji o Holokauście i ukazuje budowanie relacji z Polską przez dzieci i wnuki ocalałych. Zapraszamy na zwiedzanie z przewodnikiem.

Wydarzenie towarzyszące wystawie „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach”.

Obowiązują rezerwacje: zapisy@galiciajewishmuseum.org

W języku angielskim. Wstęp wolny.

Niedziela, 28.11.2021, godz. 19:00 – Koncert: Sto lat Piazzolla! – San Luis Tango (ARG) i Magdalena Lechowska (PL)

Wydarzenie w muzeum

Prosto z kolebki tanga w setną rocznicę urodzin Wielkiego Mistrza, Astora Piazzolli, argentyńska formacja San Luis Tango i polska wokalistka wychowana w Ameryce Południowej, Magdalena Lechowska zaprezentują najwybitniejsze dzieła kompozytora

San Luis Tango – argentyński zespół tangowy stworzony w 2006 r. przez wybitnych instrumentalistów i śpiewaków tanga o międzynarodowej renomie. Repertuar zespołu opiera się nie tylko na klasycznych tangach i milongach, ale przede wszystkim na wybitnych dziełach Astora Piazzolli. Od 2008 zespół odbył ponad 15 tras koncertowych, występując w prestiżowych teatrach Ameryki i Europy!

Do swoich polskich tras zapraszają Magdalenę Lechowską, polską wokalistkę wychowaną w Ameryce Południowej. Magdalena śpiewa jak rodowita Argentynka i wykorzystuje latynoską stylistykę w polskich tangach. Koncertuje z wielkim powodzeniem w całej Polsce a jej interpretacje zyskały gorący aplauz publiczności! Brała udział między innymi na Festiwalu Magia Tanga w Brzegu, Puente del Tango w Krakowie oraz Festiwalu Polskiego Tanga w Warszawie! Tłumaczy także polskie tanga na hiszpański.

Bilety: przedsprzedaż 40 (do 25.11.2021), 50 zł (po 25.11.2021) online.

Poniedziałek, 29.11.2021, godz. 18:00 – Dyskusja: Pomiędzy nami. Strachy polskie – obraz w mediach i kulturze

Wydarzenie w muzeum, transmisja online

Lęk przed nieznanym, lęk przed zburzeniem mitów, na których budujemy swoją tożsamość, lęk przed konfrontacją z niewygodną, trudną prawdą, lęk przed ujawnieniem wstydliwych faktów z przeszłości, lęk przed krytyką uderzającą w budowany z wysiłkiem pozytywny wizerunek… Lęki te funkcjonują zarówno na poziomie indywidualnym, jak i grupowym. Wpływają one na nasze reakcje, relacje z innymi, na naszą opowieść o sobie. Jakie są zatem polskie lęki związane z mniejszościami i przemianami we współczesnym świecie.

Prowadzenie: Kazimiera Szczuka.

Dyskusja organizowana jest w ramach projektu „(Nie)rozłączni. Trudne tematy w relacjach polsko-żydowskich”, edycja 2021

Organizatorzy: Żydowskie Muzeum Galicja, Evens Foundation, Koret Foundation

Partner: Instytut Judaistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego

Partnerzy medialni: Gazeta, Radio Kraków, Chidusz, New Eastern Europe

W języku polskim z tłumaczeniem na język angielski. Wstęp wolny.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!