Szydło: Musimy mówić prawdę o bohaterskich Żydach i bohaterskich Polakach

Źródło: https://twitter.com/RadioMaryja

“Pamięć i Nadzieja” to konferencja poświęcona Polakom ratującym Żydów w czasie wojny, która odbyła się 26 listopada w Toruniu. To tam o. Tadeusz Rydzyk wybudował kaplicę pamięci, w której umieszczono nazwiska 1170 Polaków, pomagających swoim żydowskim sąsiadom.

– Żydzi i Polacy wspólnie mieszkali w Polsce, budowali polskie państwo, współpracowali, byli sąsiadami, żyło się im dobrze; pewnie mieli swoje kłopoty, problemy – jak to zawsze. Aż przyszedł czas niemieckiego terroru: niemiecka okupacja, niemiecka bestialska wojna, która chciała przede wszystkim zniszczyć nasze narody i nasze wspólne państwo – powiedziała w niedzielę podczas Międzynarodowej Konferencji „Pamięć i Tożsamość” w Kaplicy Pamięci przy toruńskim sanktuarium premier Beata Szydło. – Jesteśmy przyjaciółmi, jesteśmy braćmi. Dziś musimy razem głośno mówić prawdę o tamtych czasach. Musimy mówić prawdę o bohaterskich Żydach i bohaterskich Polakach. To właśnie Polacy i Żydzi, Polska i Izrael mamy w tej sprawie najwięcej do powiedzenia, bo to jest nasza wspólna sprawa, wspólna nadzieja, wspólna prawda i wspólna miłość.

– W tym miejscu i po tych świadectwach trudno jest cokolwiek powiedzieć, bo właściwie powinno się albo milczeć, albo krzyczeć. Milczymy patrząc na nazwiska bohaterów, za którymi kryje się heroizm, łzy, strach, niepewność następnego dnia. Stoimy i powinniśmy milczeć, ale z drugiej strony po tym milczeniu, refleksji i modlitwie (…) powinniśmy mocno krzyczeć, powinniśmy krzyczeć jak te anioły w cztery strony świata, żeby nigdy więcej nie było wojny, żeby nigdy więcej nie było tego okrucieństwa – mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Musimy nazwać zbrodniarzy; los podczas II wojny światowej nie zgotowali nam żadni naziści – jacyś kosmici nie wiadomo skąd – to byli Niemcy – podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki. – Należy ścigać zbrodniarzy, bo bez tego nie będzie sprawiedliwości. W tych sprawach konieczna jest akuratność. Nie można się pomylić nawet o jednego. Mimo wszystko jesteśmy stróżami naszych braci.

– W pierwszych dniach sierpnia 1944 roku, kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie, cywilni mieszkańcy Woli zostali wymordowani przez Niemców. 50 tysięcy ludzi – kobiet, dzieci, starców. Zostali wymordowani dlatego, że byli Polakami. (…) A dowódca tej operacji Heinz Reinefarth przeżył wojnę, później przez lata był burmistrzem jednego z miast w landzie Schleswig-Holstein. Tak wyglądała historia. Musimy o tym mówić – zapewniał Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

– Przełom, który dokonał się w relacjach Kościoła katolickiego z judaizmem i w relacjach z państwem Izrael za pontyfikatu Jana Pawła II, moim zdaniem wynikał w dużej mierze z tego, że papież ten pochodził z Polski, i że tragedia narodu żydowskiego, której był naocznym świadkiem, kazała mu spojrzeć na religię tego narodu i jego losu w głębszy, metafizyczny sposób – mówił Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

– Dziś też nastrój antysemityzmu jest w Europie Zachodniej obecny. Jest on realizowany w polityce przeciwko państwu Izrael. Jest wpisany w program wielu partii lewicowych na zachodzie Europy, skrajnie antyizraelskich, i niestety skutki widać. (…) Zapewniam państwa, że jeśli mięlibyśmy konferencję tego typu na zachodzie Europy, przed wejściem do naszej pięknej kaplicy (…) staliby żołnierze z karabinami maszynowymi. Taka jest rzeczywistość zachodniej Europy. (…) Patrzę na naszych gości z Izraela, którzy są tutaj w jarmułkach żydowskich. Zapewniam państwa, że na Zachodzie Europy oni nie mogliby swobodnie w tych jarmułkach chodzić. W Polsce swobodnie można iść (…) w jarmułce. Nic takiemu spacerującemu nie grozi. To też jest różnica, którą trzeba zauważyć (…) – mówił w trakcie konferencji Jan Dziedziczak, wiceminister spraw zagranicznych.

– Jako wnuk człowieka, który przeżył Holocaust, to dla mnie zaszczyt, iż mogę przyjechać tutaj i powiedzieć „dziękuję” tym Polakom, którzy stracili życie, ratując Żydów podczas zagłady, ale odczuwam również wstyd, że tak długo nie przyjeżdżałem i nie dziękowałem – mówił Dov Lipman, były izraelski parlamentarzysta.

– Uważam, że musimy pamiętać przeszłość, by lepiej tworzyć przyszłość dla nas wszystkich. To jest postulat, który powinien nam wszędzie towarzyszyć. Nie jestem Żydem, ale urodziłem się wśród Żydów. Uważam, że ważne jest, bym głośno i z dumą powiedział, że mieszkam w Izraelu i społeczeństwie izraelskim – mówił Ajjub Kara, doradca premiera Izraela ds. mniejszości narodowych. – Mówię to jako nie-Żyd, natomiast uważam, że należy wspierać Izrael, bo nigdzie nie znajdziemy demokracji na Bliskim Wschodzie. Nigdzie indziej na Bliskim Wschodzie nie znajdziemy chrześcijan, którzy mogą cieszyć się szacunkiem. Nawet w Iranie, gdzie chrześcijaństwo jest jedną z dominujących religii, rządzi dziś Hezbollah. Dlatego uważam, że Polska powinna uścisnąć dłoń, by przypieczętować przyszłą bardzo dobrą współpracę z Izraelem. Musimy współpracować, by m.in. zwalczać terroryzm i ekstremizm tak, jak nazizm.

– Aby dobrze o zagładzie Żydów uczyć tu w Polsce, ale i nie tylko, trzeba poruszyć zagadnienie relacji polsko-żydowskich i podnieść na właściwe miejsce problem Polaków ratujących Żydów. I tego przez kilkadziesiąt długich lat po wojnie nie robiono – zaniedbywano problem zagłady i zaniedbywano problem Polaków ratujących Żydów. To, że mamy jedną czwartą wśród wyróżnionych medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, to, że tutaj mamy imiennie, precyzyjnie opisanych 1170 ofiar, to cały czas jeszcze za mało. My potrzebujemy takich obiektów muzealnych, a przede wszystkim ich długiego trwania, wykorzystywania, obecności w nich młodzieży, szkół, turystów, uczniów na dużo większą skalę – mówił prof. Mirosław Golon, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku.

Wydarzenie zorganizowały: Instytut im. Św. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, Fundacja „From the Depths” oraz Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Patronat honorowy nad konferencją objęli: premier RP Beata Szydło, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Wszystkie cytaty pochodzą ze strony http://www.radiomaryja.pl/