Powroty. Chasydzi w obiektywie Agnieszki Traczewskiej

Książka "Powroty" Agnieszki Traczewskiej

15 stycznia 2018 r. do sprzedaży trafi album “Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”. Na jego polską premierę przybędą chasydzi z Nowego Jorku.

Autorką albumu jest Agnieszka Traczewska – producentka filmowa i fotografka. Prowadzone przez nią Studio Filmowe Largo ma w swoim dorobku takie filmy, jak “Dworzec Gdański”, “Wiera Gran”, “Zwyczajny Marzec” czy “Bruno Schulz”.

Drugą pasją Agnieszki Traczewskiej jest odkrywanie świata chasydów. Od dziewięciu lat swoim aparatem uwiecznia ich pielgrzymki do Polski. Podróżuje z nimi do Lelowa, Leżajska, Nowego Sącza i innych miejscowości, towarzyszy podczas jorcajtów i różnych uroczystości. Odwiedza chasydzkie rodziny w ich domach, czego pokłosiem była wystawa fotografii “Dzieci Eretz Israel”, pokazująca życie w Mea Szearim, Bejt Szemesz i Meronie. W 2014 r. za zdjęcie ze ślubu w Mea Szearim, Agnieszka Traczewska otrzymała nagrodę National Geographic Traveler.

Już wkrótce do księgarń trafi album Agnieszki Traczewskiej “Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”. Na ponad 100 stronach autorka prezentuje fotografie wykonane w Łańcucie, Nowym Sączu, Radoszycach, Sieniawie i wielu innych miejscowościach. Zdjęciom towarzyszą artykuły prof. Marcina Wodzińskiego i prof. Jonathana Webbera oraz refleksje bohaterów jej zdjęć, m.in. Duvida Singera, Mordechaja Wolhendlera i Yaakova Lemmera.

„Agnieszka Traczewska z wielką intuicją, empatią, determinacją, wdziękiem i profesjonalizmem ukazała chasydów w najbardziej intymnych duchowych momentach, o których świat zewnętrzny wie bardzo niewiele” – napisał we wstępie do albumu prof. Jonathan Webber.

Premiera albumu odbędzie się w Muzeum POLIN w poniedziałek, 15 stycznia 2018 r. o godz. 18.00. W spotkaniu udział wezmą:
• Agnieszka Traczewska, która pokaże i opowie o kulisach powstania wybranych fotografii,
• Duvid Singer – chasyd bobowski z Nowego Jorku, wiceprzewodniczący fundacji Bnei Sanz,
• Naomi Singer – żona Duvida Singera,
• profesorzy Marcin Wodziński i Jonathan Webber.

Rozmowę poprowadzi Andrzej Franaszek. Podczas spotkania będzie możliwość zakupu albumu.

#

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!