Szef niemieckiego MSZ: Nie ma wątpliwości, że obozy były niemieckie

https://twitter.com/sigmargabriel

Sigmar Gabriel, szef niemieckiej dyplomacji zamieścił na Twitterze wpis, w którym podkreśla, że obozy Auschwitz i Majdanek były niemieckie, a używanie określenia “polski obóz” jest niepoprawne.

“Od 15 lat organizuję grupowe wycieczki młodzieży do Auschwitz i Majdanka” – napisał minister, który zaznaczył, że w czasie wojny zniszczono polską kulturę i żydowskie życie.

Gabriel przebywał niedawno z wizytą w Izraelu. Spotkał się m.in. z premierem Benjaminem Netanjahu, z którym rozmawiał o procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie.

Oświadczenie Gabriela odnosi się do przyjętej przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN, zgodnie z którą „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie lub za inne przestępstwa stanowiące zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne lub w inny sposób rażąco pomniejsza odpowiedzialność rzeczywistych sprawców tych zbrodni, podlega karze grzywny lub karze pozbawienia wolności do lat 3”.