“Dom modlitwy” – nowa wystawa w Żydowskim Instytucie Historycznym

“Dom modlitwy” powstał w niewielkiej przestrzeni jednej z bocznych sal Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wyglądem przypomina miniaturową synagogę z babińcem, miejscem na zwoje Tory i podwyższeniem, z którego w dniu otwarcia przemawiał kurator wystawy, Michał Krasicki.

Pierwotny kształt ekspozycji powstał w 2000 r. Obecnie został on uzupełniony m.in. o elementy edukacyjne. Skorzystano z nich jeszcze przed otwarciem wystawy, przeprowadzając w “domu modlitwy” warsztaty dla dzieci.

Na wystawie można zobaczyć ponad trzydzieści ocalonych z Zagłady zabytków, które znajdywały się w polskich i niemieckich synagogach. Niektóre z nich są zwyczajne, jak klucze od synagogi, ale poprzez to, że przetrwały wojenną zawieruchę, nabierają wyjątkowego znaczenia. Pozostają pamiątką po modlitwie, której dziś już nie słychać.

Najstarsze eksponaty pochodzą z XVIII wieku. Nie zawsze ich historię da się w pełni odtworzyć. Wspólnie jednak snują nową, własną opowieść w siedzibie ŻIH.

Przestrzeń „Bejt tfila — dom modlitwy” będzie stałą ekspozycją w Żydowskim Instytucie Historycznym i zwiedzać ją będzie można w godzinach otwarcia Żydowskiego Instytutu Historycznego. www.jhi.pl/instytut/wizyta

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!