Namiot Spotkań Żydów i Polaków otwarty w Warszawie

Do końca tygodnia uczestnicy Marszu Żywych z całego świata oraz wszyscy zainteresowani kulturą żydowską mogą odwiedzać Namiot Spotkań wzniesiony przez wspólnotę Chabad Lubawicz przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Namiot Spotkań oficjalnie otworzył 10 kwietnia w samo południe Rabin Szalom Stambler z warszawskiej wspólnoty Chabad Lubawicz. Głos zabrali także goście specjalni, między innymi Orit Martin, izraelska artystka, która zaprezentowała wystawę swoich prac malarskich. Pierwszy dzień Namiotu Spotkań zamknął wieczór kina żydowskiego z pokazem filmu „Menashe”. W harmonogramie kolejnych dni znajdą się koncerty, warsztaty, wykłady oraz Wielkie Pieczenie Chałki – wydarzenie specjalne dla kobiet, które odbędzie się w niedzielę. Organizatorzy oczekują nawet 8 tyś. odwiedzających. Udział we wszystkich atrakcjach jest bezpłatny.

W programie są występy artystów takich jak krakowska formacja Kroke, która wystąpi w czwartek 12 kwietnia o godzinie 19.00. Dużym wydarzeniem kulturalnym będzie również piątkowy koncert Daniela Ahaviela, charyzmatycznego chasydzkiego skrzypka planowany o godz. 18.00. W sobotę (14 kwietnia) wystąpi chór żydowskiego Malchus. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, ale ze względu na popularność artystów, konieczna jest rezerwacja miejsc – mailowa pod adresem event@chabad.org.pl lub telefoniczna (22 637 50 73).

Goście Namiotu Spotkań będą mogli skorzystać z „Tzimes” – bufetu z koszernymi daniami żydowskimi. Zaplanowano także sprawdzian wiedzy o judaizmie i miejsce nauki zakładania tefillin, a także „Sofer Stam” – pokaz pisania liter na zwojach Tory, tefillin i mezuzach. Prelekcje poprowadzą rabini Chabad Lubawicz ze Stanów Zjednoczonych, Argentyny, Kanady i Maroko. Na szczególną uwagę zasługuje wykład amerykańskiego Rabina Nissena Mangela, filozofa i wykładowcy zaplanowany na piątek (13 kwietnia) o godzinie 13.00. Rabin Mangel jako dziesięcioletnie dziecko był więźniem m.in. obozu Auschwitz-Birkenau, cudem ocalał i dziś wspiera odbudowę życia żydowskiego w Polsce.

„Bardzo się cieszę, że Namiot Spotkań znów jest otwarty i znów, jak rok temu, przyciąga tysiące zainteresowanych gości z zagranicy i z Polski. To bardzo ważne, by Żydzi i Polacy poznali się. Łączy nas więcej niż dzieli. Wystarczy tylko się nawzajem na siebie otworzyć. Temu właśnie ma służyć nasze wydarzenie – otwarciu i zrozumieniu. Dlatego tak wielką satysfakcją napawa nas zapowiedziana obecność przedstawicieli świata polityki, nauki, mediów i biznesu z Polski i Izraela. Wierzę, że dzięki temu dyskusja o roli mniejszości żydowskiej i odbudowie życia żydowskiego w tym żydowskiego systemu edukacji w Polsce nabierze nowej, dobrej energii” – powiedział rabin Szalom Stambler z Chabad Lubawicz.

Okazji do tej dyskusji nie zabraknie. W środę 12 kwietnia o godzinie 10.00 w namiocie odbędą się warsztaty dla młodzieży szkolnej dotyczące stereotypizacji, a o 14.00 debata ekspercka „Czy Polska potrzebuje mniejszości narodowych?” Oba wydarzenia są częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej #PolskaRoznorodna. Punktem wyjścia jest raport „Sytuacja mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych w wybranych państwach Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości żydowskiej”, koordynowany przez Fundację Chai, a realizowany w ramach projektu Erasmus+. Celem nadrzędnym dyskusji jest poszukiwanie dróg, które mogą zapobiec eskalacji zachowań ksenofobicznych.

Organizatorem Namiotu Spotkań jest Chabad Lubawicz Polska. Współorganizatorami Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Narodowe Centrum Kultury oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami – JSW Innowacje SA, Fundacja PZU, Alior Bank SA, Robyg SA i Jastrzębska Spółka Węglowa SA. Partnerem technologicznym zostało Orange Polska SA.