100 biegaczy z Izraela na ORLEN Warsaw Marathon

Biegacze wystartują już 22 kwietnia. Tegoroczny maraton odbywa się pod znakiem 100-lecia odzyskania polskiej niepodległości. Właśnie dlatego do grona zawodników tegorocznego maratonu dołączy aż 100 biegaczy z Izraela, którzy w ten sposób zamierzają świętować wraz z Polakami. Zapraszamy na spotkanie poprzedzające bieg, by poznać tych wyjątkowych ludzi już w najbliższą sobotę w Muzeum POLIN.

Spotkanie z maratończykami i warsztaty – sobota 21.04. od godz. 14.45 (Klubokawiarnia POLIN, wejście od ul. Lewartowskiego/Edelmana).

Maraton – niedziela 22.04. od 9.00 (start – bulwary wiślane/Narodowy PGE)

Każdy z nas zna ikoniczny obrazek ludzi biegających w słoneczny dzień po telawiwskiej promenadzie. Bieganie to nieodłączna część życia Izraelczyków. W tym roku zarówno w Polsce jak i Izraela świętujemy rok jubileuszowy. Właśnie dlatego 100 zawodników z Izraela – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów – przybywa na ORLEN Warsaw Marathon 2018.

To oni oddolnie zadecydowali, że w taki nietypowy sposób będą świętować 100-lecie niepodległości Polski i 70-lecie powstania państwa Izrael, dlatego biorą udział w najważniejszym wydarzeniu biegowym w Polsce.

Zapraszamy na spotkanie w najbliższą sobotę połączone z warsztatami dla biegaczy. Podczas wydarzenia będzie można poznać gości z Izraela i dowiedzieć się o ich motywacjach, związanych z przyjazdem do Polski.

Mężczyźni, jak i kobiety zrzeszeni w klubach sportowych rozproszonych po całym Izraelu z Tel Awiwu jak i z Galilei, przybywają z bardzo różnych środowisk. Wśród maratończyków odnajdziemy Żydów, Druzów, a także reprezentantów mniejszości arabskiej i chrześcijańskiej. Wszyscy stanowią bardzo zróżnicowaną grupę odzwierciedlającą izraelskie społeczeństwo. Ponadto zainteresowanie warszawskim biegiem wyrazili także niepełnosprawni intelektualnie, którzy będą biec z asystą młodych wolontariuszy, by pokonać dystans zbliżony do półmaratonu.

Ambasada Izraela organizuje już drugie wydarzenie z udziałem dużej grupy izraelskich biegaczy w Polsce. Poprzednio w 2015 r. goście z Izraela brali udział w PZU Maraton Warszawski, wówczas przybyli świętować 25-lecie odnowienia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską, a Izraelem. W tym roku Ambasada Izraela wraz z Ministerstwem Sportu i Turystyki i Fundacją Kamili Skolimowskiej zaprasza na spotkanie Orlen Warsaw Marathon.