Książę William w czerwcu odwiedzi Izrael

Książę William, 2014, fot. Chatham House, London - CC BY 2.0

Książę Cambridge w czerwcu na polecenie królowej odwiedzi Jordanię, Izrael i terytoria palestyńskie. Jego podróż zacznie się 24 czerwca w Ammanie, a zakończy 28 czerwca w Jerozolimie.

Do Tel Awiwu książę przyleci 25 czerwca. Następnie odwiedzi Ramallah i Jerozolimę. Spotka się z premierem i prezydentem Izraela oraz z prezydentem palestyńskim Mahmudem Abbasem.

Wizyta jest uznawana za historyczną, ponieważ to pierwszy oficjalny pobyt w Izraelu członka rodziny królewskiej. William jest drugi w kolejce do tronu.

Według nieoficjalnych informacji, w Izraelu książę odwiedzi Instytut Jad Waszem i Wzgórze Oliwne, gdzie znajduje się grób jego prababki, matki księcia Filipa.

Książę Filip, książę Karol i książę Edward byli kilkukrotnie w Izraelu, ale zawsze były to wizyty prywatne. Ostatni raz książę Karol był w Izraelu w 2016 r., kiedy uczestniczył w pogrzebie Szymona Peresa.

W XIX wieku trzej książęta – Albert Edward, Albert Wiktor i Jerzy – odwiedzili Ziemię Świętą, będącą wówczas częścią imperium osmańskiego. Z tej wizyty przywieźli pamiątką – wytatuowany na ramieniu tzw. Krzyż Jerozolimski.