Rada europejskich rabinów obraduje w Warszawie

Cmentarz żydowski przy ul. Okopowej w Warszawie

Ortodoksyjni rabini z całej Europy dyskutują w stolicy Polski o możliwościach i barierach rozwoju życia żydowskiego w naszym kraju. Jednym z elementów wizyty będzie wspólny kadisz na cmentarzy przy ul. Okopowej.

Co może sprzyjać, a co przeszkodzić rozwojowi społeczności żydowskiej w Polsce, co udało się osiągnąć w tym zakresie w ostatnich latach i co można zrobić w przyszłości, jak na sytuację wpłynęły niedawne wydarzenia związane z nowelizacją ustawy o IPN oraz dyskusja o możliwym ograniczeniu uboju rytualnego – na te i wiele innych tematów rozmawiają 4 i 5 czerwca w Warszawie przedstawiciele Rady Rabinów z Rabbinical Center of Europe, organizacji skupiającej ponad 800 rabinów z całej Europy. To pierwsza taka konferencja Rady w Warszawie.

Na spotkanie Rady przybyło ponad 30 ortodoksyjnych rabinów z Europy. Są wśród nich m.in. liderzy społeczności żydowskich z Londynu, Wiednia, Mediolanu, Brukseli, Paryża czy Budapesztu. Obradom przewodniczy Rabin Menachem Margolin, dyrektor generalny Rabbinical Center of Europe i przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Żydów.

„Celem spotkania rabinów w Polsce jest analiza sytuacji i ocena przyszłości polskiej społeczności żydowskiej. Cieszymy się z obecności Żydów w Polsce i z tego, że życie żydowskie się tu rozwija, ale dużo jeszcze jest do zrobienia. Musimy poradzić sobie z wieloma poważnymi zagadnieniami. Jeśli te problemy nie zostaną rozwiązane, przyszłość społeczności żydowskiej w Polsce stanie pod znakiem zapytania” – powiedział Rabin Margolin.

„Od kilkunastu lat pracuję w Polsce. Na moich oczach społeczność żydowska rośnie nad Wisłą w siłę. Fakt, że w Warszawie odbywa się narada duchowych przywódców świata żydowskiego z całej Europy to wielkie osiągnięcie. Widać, że nasze miasto jest już gotowe na rolę gospodarza takich spotkań. Dla mnie jest to powód do dumy i radości” – powiedział Rabin Szalom Dow Ber Stambler z Chabad Lubawicz Polska, który gościł członków Rady Rabinów w synagodze Chabadu w Warszawie i przedstawił im sytuację społeczności żydowskiej w Polsce.