Łąka Leśmiana – cykl plenerowych wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN

W sobotę 9 czerwca przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz drugi zostanie otwarta „Łąka Leśmiana”  – plenerowa instalacja inspirowana wierszem „Łąka” autorstwa Bolesława Leśmiana. To miejsce, gdzie można odpocząć, posłuchać poezji, potańczyć na dancingu przy muzyce na żywo, zobaczyć film, wziąć udział w warsztatach literacko-plastycznych czy zajęciach z jogi. Od czerwca do końca sierpnia Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce i Muzeum POLIN zapraszają do wzięcia udziału w wydarzeniach kulturalnych i rekreacyjnych na zielonym skwerze przy Muzeum POLIN od strony ul. Edelmana.

Łąkę Leśmiana otworzy akcja artystyczna przygotowana przez Grupę Nowolipie oraz rzeźbiarza, performera, twórcę instalacji i filmów wideo Pawła Althamera (9 czerwca, godz. 12:00). Artysta z członkami grupy od ponad 20 lat prowadzi warsztaty i organizuje inicjatywy artystyczne w przestrzeni miejskiej. Również w weekend otwarcia zasiądziemy z Marią Dąbrowską-Majewską i gośćmi do „Stołu u Leśmiana” (niedziela, 10 czerwca o godz. 13:00).

Podczas trzech literackich spotkań zainspirowanych twórczością Bolesława Leśmiana odbywających się latem na Łące będzie można poczytać książki, zjeść słodki poczęstunek i wziąć udział w atrakcjach dla dzieci i dorosłych.

Wysłuchamy też czytania poezji w wykonaniu aktorów teatru TR Warszawa. Podczas spotkań będzie można przekazywać książki na rzecz Fundacji Zmiana, współorganizatora tego wydarzenia.

Letni odpoczynek wśród zieleni, kwiatów i ziół, umilą nam spotkania klubu czytelniczego z zaproszonymi gośćmi, które poprowadzi krytyk i pisarz Piotr Paziński, a muranowską Łąkę odwiedzą również Klub Komediowy i Klancyk, którzy zaprezentują spektakle improwizowane (11 czerwca, 23 lipca, 13 sierpnia).

W wybrane wieczory odbędą się plenerowe dancingi przy muzyce na żywo (7 lipca i 18 sierpnia, godz. 20:00). W lipcu muzykę tradycyjną o wspólnych polskich i żydowskich korzeniach zagra Kapeli Niwińskich “Czas Wesela”, a w sierpniu do tanga zaprosi nas SawarS Tango Orquesta.

Zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu to idealny sposób na poprawę zdrowia i dobre samopoczucie.

W każdy wtorek – zajęcia ruchowe dla seniorów, a środę – joga dla wszystkich!

Organizatorzy przygotowali także warsztaty literacko-plastyczne dla rodziców i opiekunów z dziećmi. Bajkowy świat pełen niespodzianek i zagadek ukrytych w tekstach naszych ulubionych poetów Tuwima i Brzechwy najmłodsi będą odkrywać w niedziele 17 czerwca i 26 sierpnia o godz. 11:00.

Za projekt i wykonanie instalacji Łąka Leśmiana odpowiedzialne są: Barbara Motylińska i Magdalena Motylińska (Magdalena Motylińska Pracownia Projektowa). Łąkę tworzy drewniany podest z hamakami, pod którymi będą pachnieć kwiaty. Z wbudowanych głośników popłyną dźwięki prawdziwej łąki, przygotowane przez reżysera dźwięku Bartłomieja Woźniaka. Odwiedzający instalację będą mogli przysiąść na drewnianych ławkach i przeczytać wybrane wiersze Bolesława Leśmiana z tomu “Łąka” z 1920 roku. Wiersze będą również dostępne również w j. angielskim. Na gości czekają leżaki i koce.

W tym roku Łąka kolorowo rozkwitnie dzięki współpracy Muzeum POLIN oraz Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, które zorganizowało bogaty program kulturalno-rekreacyjny. Projekt współfinansuje miasto stołeczne Warszawa.

Łąka Leśmiana będzie dostępna do końca sierpnia między 8:00 a 22:00. Któż by nie chciał odetchnąć na chwilę od codziennych trosk wśród kwiatów, muzyki i poezji w centrum Warszawy?

Na wszystkie wydarzenia ( z wyjątkiem spacerów Nocne życie Tuwima, czyli gdzie bawili się artyści 90 lat temu? i Idzie poeta – niebieski wycieruch – spacer śladami Bolesława Leśmiana) wstęp wolny.

Szczegółowe informacje na temat Łąki Leśmiana przy Muzeum POLIN a także program wydarzeń w tej przestrzeni na stronie www.polin.pl/laka-lesmiana.

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!