Apel o nadanie skwerowi imienia Władysława Szlengla

Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga oraz organizacje społeczne – Kamień i Co, Wola Mieszkańców i inne działające na warszawskiej Woli – zwracają się z prośbą o wsparcie idei powstania w Warszawie skweru imienia Władysława Szlengla.

“Od kilku lat byliśmy wspólnie zaangażowani w projekt ochrony budynku zlokalizowanego przy Waliców 14 i propagowanie losów jej mieszkańców. Jako pierwsi sprowadziliśmy do Polski z Izraela zespół אל המשורר- El HaMeshorer, śpiewającego Poezję Władysława Szlengla” – informują.

Te działania zaowocowały wpisem do rejestru zabytków kamiennicy przy ul. Waliców 14, w której mieszkał Władysław Szlengel.

Obecnie społecznicy podjęli kroki mające na celu nazwanie miejskiej działki, zlokalizowanej na rogu ul. Waliców i Grzybowskiej, imieniem Władysława Szlengla.

W 2019 roku Marsz Pamięci przeszedł z Umschlagplatz do kamiennicy na Waliców 14 gdzie mieszkał poeta. Władysław Szlengel w swoich utworach odzwierciedlił uczucia znikającej z dnia na dzień społeczności i często nazywany jest poetą żydowskiego losu.

Apel społeczników można poprzeć na stronie https://www.naszademokracja.pl/petitions/skwer-szlengla-zamiast-kolejnego-biurowca-uratujmy-zielony-fragment-wolskiego-mirowa

Newsletter

Wpisz poniżej swój e-mail, a nie przegapisz najważniejszych artykułów!